Nyelvtan:Állítmány?

Figyelt kérdés

megtudja mondani hogy mit jelent vagyis hogyan tudom hogy hogya kell képezni egy mondatot?

Az állítmányt sosem értem.8.dikos anyagot veszünk.


2020. szept. 11. 18:10
 1/6 anonim ***** válasza:

A mondat szerkesztés magyarban leginkább: először az alany, utána az állítmány, közben vagy utána lehet esetleg jelző...


Az állítmány leginkább egy olyan cselekvést kifejező szó, amelyet az alany végez, végzett, vagy végezni fog. Pl. én megyek = én az alany, megyek az állítmány


De ha azt mondod, hogy: a vonat jön, akkor a vonat az alany, bár nem személy, és utána mondtad az állítmányt...


Gondolom, jönnek még majd más válaszok is.

Bár elővehetnéd a tankönyvet is! :))

2020. szept. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az a macera, hogy a magyar nem teszi ki a letiget. Pl. A szeme kék. Mit állítok? Kék. Mi kék? A szeme.
2020. szept. 11. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
42%

#1: Ha csendben maradtál volna, bölcs lehettél volna.


Az állításoddal ellentétben nincs ilyen szabály a magyarban, hogy először van az alany.


"Piroska elment a boltba" vs. "Elment Piroska a boltba".


"a vonat az alany, bár nem személy"

Az alanynak nem is kell személynek lennie. Amennyire én tudom ez nagyjából mindegyik beszélt nyelvben így van, de angolban, németben és oroszban biztosan.


Kérdésre: Az alany az, akiről megállapítunk valamit. Az állítmány pedig, hogy mit állapítunk meg róla.


Pl. "Piroska elment a boltba".

- Alany: Piroska. (róla állapítjuk meg, hogy valamit csinált)

- Állítmány: Elment. (az alany ezt csinálta)


A megtalálásuk a tanultak szerint (Mit állítunk? Ki ment el? stb.).

2020. szept. 12. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat.Azt szeretném kérdezni hogy az alany és az Állítmány után még van a hol?mikor?stb. ezeket hogyan kell jelölni?
2020. szept. 12. 09:09
 5/6 anonim ***** válasza:
Ahogy a tanár kéri.
2020. szept. 12. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#4:


- Hol? Helyhatározó.

- Mikor? Időhatározó.

2020. szept. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!