Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Bizonyítsa teljes indukcióval,...

Bizonyítsa teljes indukcióval, hogy n!>=3^n , ha n >=7 ?

Figyelt kérdés

Ebben tudna valaki segíteni? Egyelőre még nem nagyon vagyok jártas ebben az anyagban. Arra jutottam, hogy ha n = 7-tel, akkor az állítás igaz, mivel


5040 >= 2187


Ezután jönne ugye az indukciós hipotézis, hogy n + 1-re is igaz ez az állítás, tehát:


(n+1)! >= 3^(n+1)


Ezután nem tudom mi a következő lépés, csak megfogalmaztam szóban, hogy a baloldalt mindig eggyel többel szorozzuk meg, míg a jobboldalt mindig csak 3-mal, tehát az állítás igaz.


Ez így elég, vagy kell valamit rendezgetni az egyenlőtlenségen is?


2020. szept. 14. 11:50
 1/4 anonim ***** válasza:
72%

Értelemszerűen nem elég, mert ebből nem bizonyítottad, hogy az állítás igaz.

Az indukció bizonyítás "lelke" az, hogy addig variálsz a feladattal, amíg az indukciós feltevés (vagy is amiről biztosan tudjuk, hogy igaz, itt n!>=3^n) valamilyen formában megjelenjen.


Most nincs nehéz dolgunk, csal a faktoriálisnál és hatványozásnál tanultakat kell alkalmazni, így:


(n+1) * n! >= 3 * 3^n


Az indukciós feltevés miatt n! > 3^n. Tudjuk, hogy természetes számkörben ha a>b és c>d, akkor a*c>b*d, vagyis nagyobb számoknak a szorzata is nagyobb, így ha szerencsénk van, és n+1>3 is igaz, akkor igaz lesz a fenti egyenlőtlenség is, így az eredeti is. Ha n+1>3, akkor n>2. Nekünk n>7-re kell belátni, ebbe a tartományba beleesik, tehát kész is a bizonyítás.

Tehát mivel n+1>3 és n!>3^n ha n>=7, ezért (n+1)*n! > 3*3^n, és ezt kellett belátnunk.


A feladat azért szép, mert menet közben azt kaptuk, hogy n>2, tehát azt gondolnánk, hogy ez már n>2-re is igaz. Azonban az indukciós feltevés nem igaz n=3;4;5;6-ra, és ezt is figyelembe kell venni bizonyítás során. Persze ettől még lehetne igaz ott is az egyenlőtlenség, de azokat vagy külön meg kell vizsgálni, vagy másik bizonyítást kell rá találni.

2020. szept. 14. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem tudom sajnos azt mondani, hogy 100%-ig értem egyelőre ezt az anyagrészt, de mindenképpen közelebb kerültem, köszönöm a választ!
2020. szept. 14. 12:36
 3/4 anonim ***** válasza:

Kérdezz nyugodtan, hogyha valami nem világos, mi miből miért következik.

Ha viszont csak most kezdtélel foglalkozni a teljes indukcióval, akkor egyszerűbb feladatokkal kellene kezdeni. Ez sem annyira nehéz, csak az egyenlőtlenségek tudnak nehezebbek lenni egy egyenlethez képest.

2020. szept. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ezt jelenleg egyetemen (Óbudai, mérnökinfo) az első gyakorlati órán adták fel házinak.
2020. szept. 14. 13:02

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!