Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene megoldani az...

Valaki segítene megoldani az alábbi logikai feladatot?

Figyelt kérdés

a feladat így szól:


Egy olyan szigeten vagyunk, ahol vannak


– emberek, akik mindig igazat mondanak és


– vámpírok, akik mindig hazudnak.


Ezen kívül vannak köztük


– egészségesek, akik olyannak érzékelik a világot, amilyen valójában és


– őrültek, akiknek tévképzeteik vannak, és pont fordítva látják a világot, mint amilyen.


Tehát összesen 4 féle lény.


Soroljuk fel őket, és írjuk oda, hogy igazat vagy hamisat állítanak-e!


A szigeten csak egynemű házasság van (ember emberrel, vámpír vámpírral).


Találkozunk egy házaspárral, akik ezt mondják:


Férj: Mindketten vámpírok vagyunk.


Feleség: Ez igaz.


Férj: Mindkettőnk elmeállapota ugyanolyan.


Kérdés: emberek vagy vámpírok, illetve egészségesek vagy őrültek. Indoklást is adjatok!



2020. szept. 15. 16:25
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
Na jó, belegondoltam és igaza van a kollégának, ami az egyértelműséget illeti. Viszont a megoldása nem jó, ugyanis mindkettő őrült ember. És ez 100%.
2020. szept. 15. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
#21 Haladsz, jól van! Nem lehet őrült ember a 3. válasz miatt. Ezt már írtam... Aludjunk rá ok?
2020. szept. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
Fejtsd ki, hogy a 3. pont miért mutatja, hogy vámpír!
2020. szept. 15. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
Ha erre válaszolsz, akkor legalább meg tudom mutatni, hogy miért egy bullshit ez a feladat.
2020. szept. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:

#23

Basszus nekem már leesett mire mondja, így a reggeli kávé után.

Mivel ha mind a kettőjük állapota ugyan olyan és vámpírnak hiszi magát , ugye akkor hazudik. Szóval különböző az állapotuk.

Mivel különböző az állapotuk és biztos hogy egyneműek, emiatt logikai ellentmondás van a történetben az őrült ember első 2 pontjánál. Tehát a férfi ha normál akkor nem mondaná hogy vámpír, ha a férfi az őrült a nő nem helyeselné, hiszen nem hazudna.

Lehet a kollega "őrült vámpír" elmélete az egyedülli jó megoldás. A "fordított világ" elmélet pedig nem az hogy teljesen a másiknak képzeli magát, hanem számára az emberek hazudnak a vámpírok igazat mondanak. Tehát ebben az értelemben vett őrült vámpír tudja magáról hogy ő vámpír, ezért azt is mondja magáról hogy vámpír, amit az asszony helyesel, hiszen ő is őrült és ugye az elme állapot sem kérdéses, hiszen az igazat mondja hogy ugyan olyan.



Jól mondta a kolléga, csak elmagyarázni nem tudta, hogy miért gondolja jónak és miért rossz az összes többi.

2020. szept. 16. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:

Szerintem ez a feladat totális hülyeség és több módon lehet értelmezni akkor is xD De itt az én megoldásom, elemezze ki aki akarja:


1) "Férj: Mindketten vámpírok vagyunk."


Na most, ha a férj egy egészséges vámpír, akkor ilyet nem mond, hiszen akkor egyrészt tudja, hogy vámpír, másrészt hazudnia kell, mivel vámpír.

Ha a férj egészséges ember, akkor megint nem mondhat ilyet, hiszen akkor tudja, hogy ember és igazat kellene mondania, mivel ember.

Ebből a pontból megállapítható tehát: A férj őrült vámpír vagy a férj őrült ember.


2) "Feleség: Ez igaz."


Ha a férj őrült vámpír, akkor a feleség vámpír. Ekkor azonban a feleség nem lehet egészséges, hiszen akkor tudja, hogy a férje és ő is vámpír, így nem fogja ezt állítani, mert hazudnia kellene.

Ha a férj őrült ember, akkor a felesége ember. Ekkor azonban a feleség nem lehet egészséges, hiszen akkor tudja, hogy a férje és ő is ember, így nem fogja az állítani, hogy vámpírok, mert igazat kellene mondania.

Tehát ebben a pontban megállapítható, hogy a feleség sem egészséges, azaz őrült.


1)-2) Alapján vagy mindketten őrült vámpírok vagy mindketten őrült emberek.


3) "Férj: Mindkettőnk elmeállapota ugyanolyan."


Na, ez cseles. Mivel a férj őrült, ezért magát és a feleségét is egészségesnek látja, azaz ugyanolyan elmeállapotúnak. Így viszont igazat mond, tehát ember. És így ő is és a felesége is őrült emberek.

(Itt lehetne a sztorit úgy értelmezni, hogy mivel mindent fordítva lát, ezért az ugyanolyan elmeállapotukat különbözőnek látja és akkor más a sztori)

2020. szept. 16. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:

#26

Szép levezetés, csak nem lehetnek őrült emberek.

Mivel a harmadik pont szerint ha őrült emberek mind a ketten akkor logikai ellentmondás van.

Ha őrült ember és hazudik akkor az elme állapotuk különbözik, ez kizárja azt, hogy őrült emberek legyenek, hiszen akkor ha különbözik az elme állapotuk nincs az első 2 pont.

A férj vámpírnak titulálja magát, a nő ezt helyesli, de mivel az elme állapotuk különbözik ezért a nő nem helyeselné tévesen a hamis állítást, vagy a férj nem állítana valótlant és embernek titulálná magát, amit a feleség tagad, hiszen akkor a férj a normál és a feleség az őrült.



Tehát feltételezni kell azt hogy minden állítás igaz. Mert ha a 3 közül 1 hamis akkor logikai ellentmondás van.

Ha a férj tévesen vámpírnak hiszi magát és ezért hazudik akkor ugye a fent leírt 3.pont szerint van ütközés, mert különböző az elme állapotuk és a feleség nem helyeselné az első állítást.

Ha mind ketten normális emberek akkor az 1.pontban van az ütközés, hiszen akkor nem vámpírok.

Ha normális vámpírok akkor hazudnak és nem mondják hogy vámpírok, hacsak nem a férj az őrült és akkor ugye igazat mond, akkor stimmel a különböző elme állapot is, de akkor meg a feleség nem helyeselne, hiszen hazudna.

Ha mind a ketten őrült vámpírok akkor jó az egész, hiszen végig igazat mondanak. A férj elmondja hogy ők bizony vámpírok, a feleség rábólint, hiszen ő is igazat mond, mivel a 3.pont szerint ugyan olyan az elme állapotuk.



(Nem tudom mennyire szépen fogom tudni kirajzolni)

___N.E__Ő.E__N.V__Ő.V

1.__0____1____0____1

2.__0____1____0____1

3.__1____0____0____1

2020. szept. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:

Én őszintén nem értem, amit írsz. Mi számít hazugságnak? Az, ha az ellenkezőjét állítja annak, amit HISZ vagy az, ha a valóságnak mond ellent?


Tegyük fel, hogy mindketten őrült emberek.

Ekkor

1) A férj magát és a feleségét vámpírnak gondolja, miközben ember. Mivel ember, ezért igazat mond és itt a lényeg: a saját igazságát, tehát azt állítja, hogy mindketten vámpírok.

2) A feleségre ugyanez vonatkozik, hiszen őrült ember és lényegében igazat ad a férjének.

3) A férj mindkettejüket egészségesnek látja, tehát ugyanolyan elmeállapotúnak. Mivel ember, ezért ezt is fogja állítani.

Nincs ellentmondás itt, max a feladat értelmezésében. Hogy mihez képest hazudunk pl.

2020. szept. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:

#27 Jól mondod!

#28 A feladat megkülönböztet normál és őrültet. Ezért különbözik a hazug normál és a hazug őrült válasza.

2020. szept. 16. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:

#29

Addig oké, hogy én jól mondom :D

De a #28 is jól mondja.

Ő ugyan azt mondja amit én.

Én abból a megközelítésből írom amit, hogy őrült vámpír és igazat mond, mint az emberek, tudja magáról hogy ő mi és annak fügvényében válaszol.

#28 meg arra érvel (jogosan), hogy őrült ember, aki vámpírnak hiszi magát, de mivel ember emiatt csak az igazat mondhatja és a saját igazát is mondja végig és nem hazudik mint egy vámpír csak tévképzetei vannak, de ugye az elsődleges program a kényszeres igazmondás az maradt.

Szóval mint pl mikor a pszichiátrián valaki állítja hogy ő márpedig Superman, nem hazudik, az igazat mondja, mert azt hiszi hogy az az igaz.

Itt is ugyan az van, hogy vámpírnak hiszi magát, de igazmondó.

Ezzel is ugyan úgy jó minden egyes állítás.

Tényleg így 2 értelmezéssel is végig lehet játszani helyesen, annak fügvényében, hogy mit és hogy tekintünk.

1.; Ha az őrült vámpír tudja hogy vámpír, de ugye őrült és ezért emberhez méltóan igazat mond (én ezt vezettem le).

2.; Ha az őrült ember azt hiszi hogy vámpír, de mivel attól még ember ezért muszáj igazat mondani. (#28)

Ennek fényében lehet őrült ember és őrült vámpír is, attól függ hogyan értelmezzük az őrültséget. Ha tudja magáról hogy amúgy mi akkor őrült vámpír, ha nem tudja hogy mi akkor őrült ember.

2020. szept. 16. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!