Segítség mit számolok el???


A feladat szövege:

Szabó nagymama sálat kötött egyetlen lányunokájának. Az első napon 8 cm készült el a sálból és a nagymama elhatározta, hogy a további napokon minden

nap 20 százalékkal többet köt, mint az előző napon. Ezt az elhatározását tartani

tudta.

c.) Hány nap alatt készült el a 2 méter hosszúra tervezetet sál?


Ugye a1=8, q=1,2, Sn=200


És

200=8*[(1,2^n-1)/0,2]


A megoldókulcs n=9,83 ír, de nekem mindig n=17,87 jön ki. Valaki letudná vezetni a feladatot, hogy lássam mit számolok el kérlek?



2020. szept. 23. 17:25
 1/5 anonim ***** válasza:

200=8*(1,2^n - 1)/0,2

200=40*(1,2^n - 1)

5=1,2^n - 1

6 = 1,2^n.

log(1,2)(6) = n. (1,2 a logaritmus alapja).

Ebből az jön ki, ami a megoldókulcsban van.

2020. szept. 23. 17:33
 2/5 anonim ***** válasza:
76%

Szorzunk 0,2-del:


40 = 8*(1,2^n-1), osztunk 8-cal:


5 = 1,2^n-1, hozzáadunk 1-et:


6 = 1,2^n, ennek a logaritmus definíciója szerint a megoldás n=log(1,2)[6], ami átírható lg(6)/lg(1,2) alakra, és ennek a hányadosa ~9,83.


Úgy is lehet egyébként számolni, hogy veszed mindkét oldal tetszőleges alapú (mondjuk 10-es) alapú logaritmusát:


lg(6) = lg(1,2^n)


Az lg(a^k) = k*lg(a) azonosság alapján


lg(6) = n*lg(1,2), végül osztás után


lg(6)/lg(1,2) = n, és ez ugyanaz, amit fent is írtam.


Egyébként, mivel n egész, ezért egész megoldásokat keresünk, így megtehetjük azt is, hogy addig írjuk a 1,2*1,2*... szorzatot, amíg nem jutunk el 6-ig (vagy meg nem haladjuk). Abban a lépésben, amikor ez sikerül, az lesz az egyenlet egész megoldása; n=10 lesz. Ha viszont így számolunk, akkor arra mindenképp hivatkoznunk kell, hogy az 1,2^x exponenciális függvény szigorúan monoton nő, tehát minél több 1,2-et szporzunk össze, annál több lesz az eredmény.


Technikailag igazából nem is egyenlőséget kellene felírnunk, hanem egyenlőtlenséget, ugyanis a sál azon a napon lesz kész, amikor eléri vagy túlhaladja a 200 cm-t, tehát helyesen:


200 =< 8*[(1,2^n-1)/0,2]


Ennek az lesz a megoldása, hogy 9,83=<n, és nekünk a legkisebb megoldásra van szükségünk, ami az n=10.

2020. szept. 23. 17:38
 3/5 anonim ***** válasza:
Ja és számológépbe gondolom 1,2 alapú logaritmust nem igazán tudsz beütni így itt az azonosság: log(1,2)(6) = log(10)(6)/log(10)(1,2)
2020. szept. 23. 17:38
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Én a 8 at is szoroztam 0,2 vel az volt a hibám. (:
2020. szept. 23. 17:40
 5/5 anonim ***** válasza:
83%

Egyébként egyenletmegoldásnál általában* úgy tudod kideríteni, hogy melyik lépésnél számoltad el, hogy visszafelé, minden sorban behelyettesítesz, és ahol nem kapsz egyenlőséget (illetve ha adott esetben kerekítettél, akkor "közel egyenlőséget"), akkor ott a hiba. Tehát ha visszafelé beírod mindenhova n helyére az n=17,87-et, akkor az első sorban nem lenne csak egyenlőség, a többiben igen. Ebből az következik, hogy az első lépés hibás.


* Bizonyos esetekben hibás lépéssel is kijöhet az eredeti végeredmény, akkor a visszahelyettesítéssel nem fogod tudni megtalálni a hibás lépést.

2020. szept. 23. 17:48