Hogy kell átrendezni ezt az egyenletet?


Fv=C*(1+r)n


A feladat a kamat kiszámítását kéri, az fv 160 ezer ft a c az 120 ezer ft, egy barátunk 120 ezer forintot kér kölcsön és 3 év múlva 160 ezret ad vissza, hány % os a kamat?



2020. okt. 12. 15:01
 1/3 anonim ***** válasza:
70%

Akkor előbb írjuk fel az egyenletet:


160.000 = 120.000*(1+r/100)^3


Ez egy nagyon alap feladat, még logaritmus sem kell hozzá.


Osztunk 120.000-rel: 4/3 = (1+r/100)^3

Köbgyököt vonunk: ~1,10064 = 1+r/100

Kivonunk 1-et: 0,10064 = r/100

Szorzunk 100-zal: 10,064 = r, tehát kb. 10%-os a kamatláb.

2020. okt. 12. 15:26
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szèpen köszönöm a segítséged! :) Így már világos.
2020. okt. 12. 15:32
 3/3 anonim ***** válasza:
Sokkal egyszerűbb magadnak megérteni, hogy egy egyenlet átrendezése azt jelenti, hogy mindkét oldalával elvégezzük pontosan ugyanazt a műveletet (persze csakolyant, ami lehetséges). Ezt addig folytatjuk, míg a benne szereplő ismeretlen egyedül nem lesz az egyik oldalon.
2020. okt. 12. 15:39