Hány tömegszázalékos acetonra ((CH3)2C=O) nézve az az oldat, amely 15,36 cm3 aceton és 162,5 cm3 víz összeöntésével jött létre? Mr((CH3)2C=O)=58,09; Mr(H2O)=18,02; ρoldat=0,9986 g/cm3 ; ρ((CH3)2C=O)=0,7903 g/cm3 ; és ρ(H2O)=0,9975 g/cm3


Válasz: 6,967 tömeg%

Több lépéses feladatról van szó és sok ilyen van, ha valaki segíteni ebbe hogy hogy jött ki ezer hála lenne!


2020. okt. 14. 13:57
 1/6 anonim ***** válasza:

szia nem olyan sok lépés. Nem vagyok kémia zseni, az eredmény ki jött viszont, szóval azért írom ide a megoldást. de én ehhez a moláris tömegeket nem használtam fel, azok nem kellenek hozzá szerintem.


A tömegszázalék, az úgy jön ki, ha az oldott anyag tömegét osztod az oldat tömegével és szorzod 100-al. Az oldott anyag az aceton, ennek a tömege a ró=m/V alapján jön ki. Ebből az m=ró*V. Akkor az aceton tömege: 0,7903*15,36=12,139g Akkor ez alapján az mvíz: 0,9975*162,5=162,09375. Akkor ebből a az oldott anyag tömege az az maceton, az oldaté meg mcaeton+mvíz. Ha ezeket osztod és szorzod a 100-al, akkor kijön, hogy 6,96711

2020. okt. 14. 15:25
 2/6 A kérdező kommentje:
Tényleg!:D Ez a térfogat nagyon bezavart meg hogy a moláris tömegek. Köszi nagyon:)
2020. okt. 14. 17:13
 3/6 anonim ***** válasza:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif.. előző vagyok, ezt a kérdést is te írtad ki?
2020. okt. 14. 17:15
 4/6 anonim ***** válasza:
szívesen :)
2020. okt. 14. 17:16
 5/6 A kérdező kommentje:
Igeen, ezt a kettőt
2020. okt. 14. 17:29
 6/6 anonim ***** válasza:
Azért kérdeztem mert a másik alá is én írtam, és ugyan így számoltam és ott nem jött ki, ugyan így kell megoldani szerintem. Csak miért nem jött ki? 😅😅 lehet elírtad valamit? Neked kijött végül?
2020. okt. 14. 18:27