Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Bérszámfejtést tanulok, ami...

Bérszámfejtést tanulok, ami elég intenzív, és mivel sose foglalkoztam korábban ilyesmivel, megakadtam a házi feladataimmal (3db számfejtési példa). Tudnátok nekem segíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudom, ezek nem csak egyszerű igen-nem kérdések, hanem összetettebbek, és félreértés ne essék, nem mással akarom megoldatni őket, de egyszerűen akkor sem boldogulok velük.


1. Emberke munkaviszonya 2006 óta tart, bére br. 210.000 Ft. 2020 októberi nettót kell meghatározni úgy, hogy 2020.09.08-án hármasikrei születtek, akikre családi kedvezmény érvényesítését kéri. Azt tudom, hogy kettőnél több eltartott esetében 220.000 Ft/eltartott/hónap jár, és hogy akkor eszerint itt 660.000 Ft a kedvezmény összege, illetve azt is tudom, hogy az SZJA-ból vonható le ez a kedvezmény. De pontosan hogyan? A bruttó bérből kell levonni a kedvezmény összegét és abból számolni az SZJA-t? Ha igen, akkor ezek szerint SZJA-t nem kell levonni a bruttóból? És így, hogy több a kedvezmény mint a bruttó? A TB is csökkenthető akkor, és lehet, hogy teljesen adómentes lesz a munkavállaló?


2. Emberke 2020 szeptemberi bére br. 350.000, de 2020.09.03.-2020.10.02. között táppénzen volt betegség miatt. És akkor a feladat, hogy Emberke februárra vonatkozó kézhez kapott nettóját kell meghatározni. Itt jól érzem, hogy becsapós a dolog és mivel februári bért kér, semmi mást nem kell tennem, csak egy sima bruttó-SZJA-TB számítást végeznem? Vagy ha nem, akkor mi köze a februári bérnek ahhoz, hogy szeptember-október között táppénzen volt?


3. Emberke munkaviszonya 2010-től tart, bére br. 215.000 Ft. 8 éves ált.iskolás, 16 éves gimis és 20 éves egyetemista gyereke van, családi kedvezmény érvényesítését kéri. 2020 októberi nettót kér. A számolás, tudom, ugyanaz lesz, mint az elsőnél, de a kedvezmény összege változik? Ha jól értettem a dolgokat, családi kedvezmény csak olyan gyerek után igényelhető, aki után családi pótlékot is fizetnek. Családi pótlékot a 20. életév betöltéig adnak, tehát a példabeli egyetemista után elvileg már nem jár. De – ha szintén jól értelmezem – ha még tanul a 20 éves, akkor a kisebbekre, bár ketten vannak, ugyanúgy igényelhető a három gyerek után járó összeg. Akkor itt ugyanúgy kell számolni, mint az első esetben? Vagy valami mást is figyelembe kell venni?


Tényleg tudom, hogy ez nem szimpla kérdés, de tényleg nem boldogulok velük, és akármennyit olvasok utána a neten, meg jogszabályokban, egyszerűen nem áll össze, mit hogyan kell ilyenkor számolni. :-/


Hálás köszönet előre is annak, aki hajlandó segíteni, elmagyarázni, hogy mi miért van úgy, ahogy!



2020. okt. 14. 17:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Családi kedvezmény: igen, a családi kedvezmény adóalap.csökkentő kedvezmény. Tehát van 210e adóalapja, 660e kedvezménye. Az szja alap így nulla, és marad még 450ezer ft. Ennek a 15%-a érvényesíthető a 18,5% tb-járulékra.


A februári bérnek semmi köze a táppénzhez.


A harmadik esetben két gyerek után jár a 3 gyermekes összeg, tehát 2*220ezer.

2020. okt. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Fantasztikus, köszönöm, azt hiszem, így már meglesz! :-)

Még valami, csak a tisztánlátás végett.

Tehát akkor első esetében SZJA nulla, mert lenullázódik az adóalap. TB a 210.000 18,5%-a, ebből levonom még a 450.000 15%-át? Vagyis: TB = (210.000 x 18,5%) - (450.000 x 15%), ugye? És így, ha úgy jön ki, akkor a TB-járulék is le tud nullázódni.

És akkor a harmadiknál ugyanez, csak nem a 660.000-re, hanem a 440-nel számolok.

2020. okt. 14. 17:33
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, kiszámolod, mennyi a tb-járulék, és kivonod belőle a fennmaradó kedvezmény 15%-át.
2020. okt. 14. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Még egyszer nagyon szépen köszönöm! Így menni fog, és hamar rögzülni is! :-)
2020. okt. 14. 17:36
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha van kérdés, bármikor írj csak privit :)
2020. okt. 14. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!