1. A szekérkerék készítésénél a fém abroncsot melegen húzták a bognárok a fából készült kerékre.Magyarázzuk meg, hogy miért!

Az abroncs lehűlve összehúzódik és "rászorul" a kerékre


2. Milyen hatással lehet a hőmérséklet változása egy ingaóra járásiára?

Az inga hossza változik és ez a lengésidőt befolyasolja.


3. A folyadékos hőmérőben általában nem használnak vizet. Vajon miért?

Halmazállapota változik 0 és 100°C között.



4. Egy orvosi fecskendő végét befogva a hengerben lévő levegő térfogatát 50% -ára préseljük össze. Mekkora lesz a levegő nyom ása, ha a külső légnyomás 100kPa?

p1=100kPa

p2=?

V2=V1 50/100

p1×V1=p2×V2

100kPa×V1=p2×V1×50/100kPa

p2=100kPa×100/50=200K



5. Egy 100 liter űrtartalmú tartály 27C hőm érsékletű gázt tartalmaz. A tartály környezetétől nincs légmentesen elzárva. A gáz hányad része távozik el a tartályból ha a gáz hőm érséklete a tartályban 127"C-ra em elkedik? (A gáztekintsük ideálisnak!)

T=27C=300K

T2=127C=400K

V1=100dm3

V0=?

V2=?

V1/T1=V2/T2

100dm3/400K=V2/300K=0,25=V2/300K

75dm3=V2

V0=(V2-V1)/V1=75dm3-100dm3/100dm3=

0,25dm3=25%



6. Egy befőttesüveget melegen, légmentesen zárunk le kör alakú, 1 dm2 nagyságú fedéllel. Ekkor a bezárt levegő hőmérséklete 77C. A légnyomás állandó értéke 100kPa. Mekkora erővel nyomódik rá a fedél az üvegre, ha a befőttesüveg kihűl, és a belső hőmérséklet 27C-a csökken le?



7. Egy tóban 20 méter mélyen, ahol a hőmérséklet 7 C, egy légbuborék térfogata 3 cm3. Mekkora a légbuborék térfogata, amikor feljön a felszínre, ahol a víz hőmérséklete 27 C? (A 10 m magas vízoszlop nyomása megegyezik a külső légnyomás 100 kPa értékével.)


8. Hogyan érhetjük el azt, hogy egy gáztailályból gázt kiengedve a bentmaradó gáz nyomása ne csökkenjen?


9. Mekkora a víz sűrűsége 104C-on ha a sűrűsége 4C-on 1000 kg/m3 ? (a = 0.00005/C)


10. Mennyivel emelkedne az óceánok vízszintje, ha a hőmérsékletük átlagosam 2C-kal növekedne? Vegyük az óceánok átlagos mélységét 2000 méternek, és a tengervíz hőtágulási együtthatóját a vízével azonosnak. A jéghegyek olvadását hagyjuk figyelmen kívül (a = 0.00005/C)



A 6.-tól nem értem. Segítetek?



2020. okt. 16. 22:40
 1/6 A kérdező kommentje:

10.

3szögT=2C

h0=2000m

a=0,00005C

3szh=h0×a×3szögT=2000×0,00005×2C=

0,2cm

2020. okt. 16. 22:49
 2/6 anonim ***** válasza:

"3. A folyadékos hőmérőben általában nem használnak vizet. Vajon miért?


Halmazállapota változik 0 és 100°C között."


Amit írtál, alapvetően igaz, de nem ez a fő szempont. A víz nem úgy viselkedik hő hatására, mint a többi anyag;


[link]

2020. okt. 16. 23:59
 3/6 anonim ***** válasza:

6. A befőttesüveg bezárásakor vehetjük úgy, hogy 100kPa nyomta a tetejét kívülről és belülről. A benne lévő levegő lecsökken, így a külső és belső nyomás különbsége nő. Izochor állapotváltozásról van szó, így Gay-Lussac törvényével ki tudod számolni a belső nyomást.


8. Tudjuk, hogy


p*V=n*r*T


Ennek megfelelően, hogy ha n-t csökkentjük, akkor vagy T-t kell növelnünk, vagy V-t csökkentenünk, tehát vagy valamilyen módon melegíteni kell a gázt, vagy össze kell nyomni.

2020. okt. 17. 00:12
 4/6 A kérdező kommentje:

6.

p1=100kPa=1000Pa

T1=77C=350K

p2=?

T2=27C=300K

d=1dm2=0,01m2

p2=p1×T2/T1=1000Pa×350K/300K=1166Pa

F=p×A

A=r2×pí=0,005×3,14=0,0157m2

p2-p1=F/A 1166Pa-1000Pa=166Pa

166Pa×0,0157m2=2,6kN=2600N ??


Ez így helyes?

2020. okt. 17. 00:44
 5/6 A kérdező kommentje:
9. Kisebb. A víznek +4C a legnagyobb a sűrűsége.
2020. okt. 17. 00:45
 6/6 A kérdező kommentje:

7.

p2=100kPa

V1=3cm3

T1=7C=280K

T2=27C=300K

p1×V1/T1=p2×V2/T2

p1=2m+100kPa×100kPa=102×100Pa

V2=p1×V1×T2/P2×T1=2m×3cm2×300/280K= 6,43cm3

2020. okt. 17. 00:52