Nem bírok rájönni az alábbi lejtős feladat logikájára, hogyan kell megoldani?


Egy 1000 kg tömegű autó álló helyzetből indulva 10 méter hosszú, 1 méter magas lejtős úton gördül le kikapcsolt motorral. A lejtő alján a sebessége 5 m/s.

Mekkora volt a súrlódási munka joule egységben?

g=10 m/s2.



2020. okt. 20. 17:02
 1/4 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

Energiamegmaradás:

E_helyzeti_fent = E_mozgási_lent + W_súrlódási

2020. okt. 20. 22:22
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg korrekt az előző válaszoló. megoldása, de valami nem stimmel a számokkal.

Súrlódás nélkül a lejtő alján akkora lenne a sebessége, mintha 1 m magasról szabadon esne. Ez a sebesség v = √(2gh), ennek az értéke √20, ami kisebb, mint 5 m/s. Forradalmi szerkezet: egy autó, ami lejtmenetben energiát termel. :-)

2020. okt. 21. 01:04
 3/4 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

E_helyzeti_fent = E_mozgási_lent + W_súrlódási

m·g·h = (1/2)·m·v² + W_súrl


E_helyzeti_fent = m·g·h = cca. 1000·10·1 = 10.000 J

E_mozgási_lent = (1/2)·m·v² =(1/2)·1000·5² = 12.500 J

Ez így lehetetlen, mert ekkor asúrlódási munka a jobb oldalon negatívra jön ki. Ilyen nincs. Ez a tömeg nagyságától függetlenül így van.

A feladatkiírás számszerűen hibás, de értelmes lenne:

1. kisebb végsebesség vagy

2. 1 m hosszú, 10 m magas lejtő esetén.

2020. okt. 21. 07:42
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A logikát legalább értem - a számok valószínűleg át lettek írva, azért nincs megoldás. :)
2020. okt. 22. 13:00