Hogyan oldom meg a következő trigonometrikus egyenletet?


tg=2sinx+3


Köszönjük!



2020. okt. 30. 01:31
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Felteszem, hogy ez szeretne lenni az egyenlet:


tg(x) = 2*sin(x) + 3


Kezdjük ott, hogy a tg(x) miatt x értéke nem lehet pi/2 + k*pi, ahol k egész, mivel ezen a számhalmazon nem értelmezhető a tangens.

Tudjuk, hogy tg(x)=sin(x)/cos(x), így az egyenlet:


sin(x)/cos(x) = 2*sin(x) + 3


Most egy indokolatlannak tűnő, ám annál hasznosabb lépés következik; négyzetre emelünk:


sin^2(x)/cos^2(x) = 4*sin^2(x) + 6*sin(x) + 9


Ismert az az azonosság is, hogy sin^2(x)+cos^2(x)=1, ebből cos^2(x)=1-sin^2(x)-et kapjuk, amit be tudunk írni:


sin^2(x)/(1-sin^2(x)) = 4*sin^2(x) + 6*sin(x) + 9


A jobb átláthatóság kedvéért lecserélhetjük a szinuszt egy másik betűre, mondjuk z-re; legyen sin(x)=z:



z^2/(1-z^2) = 4*z^2 + 6*z + 9, szorzunk a nevezővel:


z^2 = 4*z^2 + 6*z + 9 - 4*z^4 - 6*z^3 - 9*z^2


Összevonás és 0-ra rendezés után:


0 = 4*z^4 + 6*z^3 + 6z^2 - 6*z - 9


Ez egy negyedfokú egyenlet, ami ugyan megoldható megoldóképlettel, de a megoldásai nem lesznek szépek, ráadásul ezekre még szöget is vissza kell számolni.


Biztosan ez az egyenlet?

2020. okt. 30. 03:41
 2/2 anonim ***** válasza:
56%

Vagy grafikus megoldás:

[link]

A periódus 2Pi.

2020. okt. 30. 08:40