Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 8. Osztály - permutáció,...

8. Osztály - permutáció, variáció, kombinatorika. Kislányom az alábbi feladatot kapta, és kicsit meggyűlt vele a bajunk. Mi az ötletetek?

Figyelt kérdés
A feladat: Öt darab eltérő méretű kockánk és három eltérő méretű gömbünk van. Két dobozba kell a testeket szétosztani úgy, hogy mindkettőben 4-4 test legyen. Hányféleképpen oszthatjuk a két dobozba, ha mindkettőben van legalább egy gömb? (Két elrendezés akkor különböző, ha nem ugyanúgy osztottuk szét a különböző fajtájú és méretű testeket)

2020. nov. 20. 12:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Kellene tudni, hogy milyen szinten vagyok. Középiskolában így lehet megoldani;


Koncentráljunk csak arra, hogy az első négy testet az első dobozba tesszük, mivel a többi helye akkor már adott lesz. Az első dobozba (minden megkötés nélkül) 8*7*6*5=1680-féleképpen tudjuk a testeket elhelyezni. Feltételezem, hogy a dobozba rakás sorrendje nem számít, emiatt osztanunk kell 4!=4*3*2*1=24-gyel, így 70-et kapunk. Ezen kívül még osztani kell 2-vel, mivel például az abcdABCD és az ABCDabcd elosztás ugyanannak tekintendő, tehát összesen 35-féle lehetőség van a szétosztásra.


Ebből a 35 esetből le kell nekünk vonnunk azokat az eseteket, amikor az egyik dobozban nincsenek gömbök. A kockákat egy dobozba 5*4*3*2=336-féle módon lehet elhelyezni, de a sorrendjük itt sem számít, így osztunk kell 4!=24-gyel, ezzel 14 lehetőséget kapunk, viszont itt is osztani kell még 2-vel a két doboz azonossága miatt, tehát 7 olyan eset van, ahol valamelyik dobozban nincs gömb.


35-7=28, tehát 28-féleképpen lehet elrendezni a testeket úgy, hogy minden feltétel teljesüljön. Mivel a 28 nem olyan sok, akár még manuálisan össze is lehet szedni az eseteket.

2020. nov. 20. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Először is, mivel 8 elem van és egyenlően kell a két dobozba elosztani, elég csak az egyiket vizsgálni és a maradék megy a másikba.


Mivel kell, hogy legyen min. egy gömb kezdjük azzal.

Szóval az első helyre ki kell választani 3 gömb közül az egyet, szóval 3 lehetőség van, a műveletünk úgy kezdődik, hogy: 3 ⋅

Ezután két lehetőséget veszek: van még egy gömb ebben a dobozban, vagy már csak kockák.

Ha van még egy gömb, akkor a hátralévő 2 gömbből kiválasztunk egyet:

(1 alatt 2), majd a maradék két helyre kiválasztunk 2 kockát az 5-ből: (2 alatt 5)

A másik eset, pedig, hogy nem rakunk több gömböt, tehát az 5 kockából 3-at kell kiválasztani (3 alatt 5)


Tehát az összes eset száma 3 ⋅ ((1 alatt 2)(2 alatt 5) + (3 alatt 5)) = 3⋅(2⋅10+10) = 90

2020. nov. 20. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

A gömböket 3-féle képen lehet elosztani: a legkisebb, a középső vagy a legnagyobb mehet az egyik, a másik kettő a másik dobozba.

Következzenek a kockák: a két gömb mellé megy két kocka ez 5*4/2=10 eset. Első helyre vâlaszthatsz 5 féle, a második helyre 4-féle kockából, de mivel a sorrend mindegy ezt felezni kell. (Mindegy, hogy pl.: először a legnagyobb kockát, utána a legkisebbet tesszük a dobozba - a két golyó mellé - vagy először a legkisebbet utána a legnagyobbat.) Miután a két kockát kiválasztottad utána mind a három maradéknak be kell kerülnie a másik dobozba, az egy golyó mellé, így ez egy kimenetel.

Összesen tehát 3*10 = 30 eset.

2020. nov. 20. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

1-es vagyok, valamit elírtam, és azért nem jött ki a 30.


5*4*3*2=120 és nem 336. Ezt osztjuk 4*3*2*1-gyel, és 5-öt kapunk. Ezután pedig azért nem kell osztani 2-vel, mert a dobozok sorrendje ugyan nem számít, de egy konkrét sorrendet kijelölhetünk. Osztani akkor kellene 2-vel, hogyha úgy számoltam volna, hogy

1. eset: az első dobozba nem kerül gömb -> 5 lehetőség

2. eset: a második dobozba nem kerül gömb -> 5 lehetőség

Összesen 10 lehetőség, és itt osztani kellene a 2-vel.


Tehát 35-5=30.


A 2-es baromságot írt teljesen, azzal ne foglalkozz.


A 3-as gondolatmenete egyszerűbb, és egy 8.-os is jó eséllyel megérti.

2020. nov. 20. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Igen ám, de két doboz van. Akkor meg lehet cserélni a két elrendezést. Ez így 2*30 = 60, nem?
2020. nov. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Ez nem gimibe tananyag csak [9;12] között?
2020. nov. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

#5 igen, de mivel

"Két elrendezés akkor különböző, ha nem ugyanúgy osztottuk szét a különböző fajtájú és méretű testeket",

ezért nem kell 2-vel szorozni.


#6 Egyszerűbb kombinatorikai feladatokkal már foglalkoznak általános iskolában is. Nem tudom, hogy külföldön hogyan működik, de gyakran Romániát szokták felhozni, hogy ott mennyi mindent is kell tanulni matekból, így nem tartom kizártnak, hogy ott már 8. osztályban is mélyebben veszik ezeket.

2020. nov. 20. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Én nem emlékszem ilyenre általánosból, bár az nagyon rég volt.
2020. nov. 20. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Biztosan voltak olyan jellegű feladatok, hogy hányféle háromjegyű szám képezhető az 1;2;3 számjegyekből, vagy hogy egy háromsávos zászlót hányféleképpen lehet kiszínezni 5 színnel.
2020. nov. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Biztos voltak de én arra se emlékszem, hogy általánosba tanultam e matekot vagy sem. Gimibe nem nagyon tanultam de ott volt ilyen csak már nem tudom, hogy hányadikos anyag. Először egyetemen kezdtem komolyan venni a matekot analízisen, addig sötét folt, hogy mi az anyag.
2020. nov. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!