Az idő (t) milyen képlettel számítható ki, ha tudjuk mennyi a gyorsulás és a sebesség?

t=V/a vagy t=a/V?

2020. nov. 23. 15:59
 1/3 anonim ***** válasza:
86%
t=v/a
2020. nov. 23. 16:13
 2/3 anonim ***** válasza:

Ilyen helyzetben a legegyszerűbb, ha belegondolsz a mértékegységekbe. Az időt keresed, azaz szekundumot.

A sebesség mértékegysége m/s, a gyorsulásé m/s^2.

Tekints e mértékegységekre, mint törtekre. A kérdés: milyen műveletet kell végezni e törtekkel, hogy az eredmény s legyen?


Szorozni esetleg? m/s * m/s^2 = m^2/s^3 -- ez nem nyert.


Akkor osztani (azaz az osztó reciprokával szorozni, majd egyszerűsíteni):

a/v esetén: m/s^2 : m/s = m/s^2 * s/m = s/s^2 = 1/s -- ez nem szekundum!

v/a esetén: m/s : m/s^2 = m/s * s^2/m = s^2/s = s -- ez valóban szekundum.

Tehát nincs más lehetőség, mint a v-t osztani az a-val, különben nem jön ki a mértékegység.

Ezt a trükköt persze bármikor bármilyen képletnél tudod alkalmazni.

2020. nov. 23. 16:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2020. nov. 23. 16:37