Jaaaaaaaa kérdése:

Nem tudom ,hogy oldjam meg az alábbi feladatot. Valaki segítene?


A levegő nyonása a felszín feletti magasság függvényében csökken, így a légnyomás értéke hozzávetőlegesen 5500 méterenkén feleződik meg. A mellékelt grafikon mutatja a légnyomást a magasság függvényében, 100 000 Pa tengerszinten mért nyomást feltételezve.


a, mekkora a levegő sűrűsége a tengerszinten, 30 celsius fok hőmérsékleten, 100 000 Pa nyomáson?


b, Egy levegővel teli nejlonzacskót lezárunk a Mount Everesten (8850 m magasan), majd magunkkal visstük az 5500 m magasan lévő alaptáborba. Hányad részére csökken a bezárt levegő térfogata, ha a csúcson -30 celsius fok , az alaptáborban 0 celsius fok hőmérséklet uralkodott?


(kép a feladatról)

[link]



#fizika #gáztörvény #Hőtan feladat
2020. nov. 29. 16:09
 1/2 anonim ***** válasza:

1)

p*V = n*R*T

Mivel a sűrűség a kérdés, ezért kettő dolgot kell tudnunk:

ró = m/V

Valamint, hogy n=m/M

Tehát az első függvényt tovább írva:

p*V = (m/M)*R*T

p = (m/V)*(R*T/M)

p = ró*R*T/M

Mivel a sűrűség a kérdés, így átrendezed a két oldalt:

(p*M)/(R*T) = ró

Minden adatod ismert már, csak be kell helyettesítened. A mértékegységekre azonban figyelj, a hőmérsékletet át kell váltanod Kelvinbe!


2)

p1*V1/T1 = p2*V2/T2

p1 - 8850m magasan a nyomás, leolvashatod a grafikonból (Pascal)

V1 - a csúcson lévő térfogat (m^3)

T1 - a csúcson lévő hőmérséklet, Kelvinben

p2 - alaptáborban lévő nyomás, amit vagy leolvasol a grafikonból, vagy a szövegre hagyatkozva tudod, hogy pont a tengerszinten lévő nyomásnak épp a fele (Pascal)

V2 - alaptáborban lévő zacskó térfogat (m^3)

T2 - alaptáborban lévő hőmérséklet, Kelvinben

Mivel V2/V1 arány a kérdés, csak át kell rendezni az egyenlet két oldalát, mert minden más ismert:

p1*V1/T1 = p2*V2/T2

(p1*T2)/(p2*T1) = V2/V1

2020. nov. 29. 17:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi! Valahogy elvesztettem magam a megoldás keresésében, de ez most segített.
2020. nov. 29. 19:13