Valaki help? Aki nagyon jó matekból?


Egyik kérdést se értem. Eddig matekból semmi leckénk nem volt, online óra se volt tartva. Most hirtelen ezt küldte mindenkinek. 11:30-ra kell beadnunk.


[link]

[link]


2020. dec. 2. 10:50
 1/4 anonim ***** válasza:

1. kép:

a)

Mivel a zöld grafikon 1 egységet csökken mialatt 1 egységet megy jobbra, továbba 7-nél metszi az y tengelyt, ezért a hozzárendelési szabálya: y = –x + 7

b)

Mivel a P pont első koordinátája x, a második koordinátáját a hozzárendelési szabály adja meg: y = –x + 7

Ekkor a téglalap területe: T = x * (–x + 7) = -x^2 + 7x

c) A téglalap területe akkor a legnagyobb, amikor négyzet, azaz a két oldala egyenlő: x = –x + 7. Ebből adódik, hogy x = 3,5, tehát ekkor P koordinátái: (3,5; 3,5).


A 2. képet meghagyom másnak.

2020. dec. 2. 11:12
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2020. dec. 2. 11:19
 3/4 A kérdező kommentje:
Valaki?
2020. dec. 2. 11:41
 4/4 anonim ***** válasza:

Jó, akkor megcsinálom a másodikat is:

2. kép:

a) Az utolsó szakasz növekedéséhez két olyan rácspontot kell keresni, amin keresztülmegy a grafikon. Az első vízszintesen a 8. hétnél, függőlegesen a 50 ezer forintnál van; a következő a 11. hétnél és 130 ezer forintnál. Ha a kettőt kivonjuk egymásból, azt kapjuk, hogy 3 hét alatt 80 ezer forint volt a növekedés, azaz hetente 80000/3 = 26666,66 Ft.

b) Az utolsó szakasz értelmezési tartománya az x = [8; 11] zárt intervallum; értékkészlete y = [50000; 130000].

A hozzárendelési szabályának megállapítása: az utolsó szakasz hol metszené az y tengelyt? Azt tudjuk, hogy az egységnyi meredeksége 8/3, azaz 3 vízszintes egységre jut 8 függőleges lépés. Vízszintesen –8 egységet kell mennünk az y tengelyig, ez –8/3 szorosa az egységnyi meredekség vízszintes összetevőjének (a 3-nak) -- mivel egyenes arányosság van, ezért a függőleges összetevőt (a 8-at) is –8/3-dal kell szoroznunk => –64/3. Mivel a kiinduló pont y = 5 volt (ez megfelel az 50 ezer forintnak), ezért abból 64/3-ot levonva –49/3-ot kapunk, ami –490000/3 forintnak felel meg. A hozzárendelési szabály eszerint: y = 80000x/3 – 490000/3 = (80000x – 490000) / 3

c) Igen. Kezdetben lineárisan csökkent; majd változatlan (konstans) volt; végül lineárisan nőtt.

2020. dec. 2. 12:53