Segítene nekem ebben valaki?

Egy osztály, melynek tanulói létszámát nem ismerjük, elhatározta, hogy karácsonyra mindenki mindenkinek vesz valami apró ajándékot, az őket tanító 11 tanárnak pedig közösen vesznek egy-egy ajándéktárgyat. Az ajándékozás sajnos elmaradt, ezért úgy döntöttek, hogy az ajándékokat szétosztják az osztály tanulóinak testvérei között igazságosan. (Minden testvér ugyanannyi ajándéktárgyat kap.) Lehetséges-e ez, ha 15 testvér van összesen?
2020. dec. 2. 14:12
 1/10 anonim ***** válasza:

n tanuló van az osztályban =>n(n-1)+11 ajándék

A kérdés, hogy ez lehet-e osztható 15-tel, azaz 3-mal és 5-tel.

Innen meg?

2020. dec. 2. 14:25
 2/10 anonim ***** válasza:
Nem meg, hanem megy.
2020. dec. 2. 14:25
 3/10 anonymousreview60 ***** válasza:

n db tanuló van, mindegyik vesz n-1 db ajándékot és még közösen 11 tanárnak.

szumma = n(n-1)+11

A kérdés, hogy: Ez osztható-e 15-tel? : n(n-1)+11 = 15·a

n(n-1) = 4. Nincs ilyen n. Ekkor a = 1 lett volna.

n(n-1) - ami mindig páros - tehát (15 valamelyik többszöröse páros szám) + 4 kell legyen: 34, 64, 94, 124, ... (ha lehetséges)

2020. dec. 2. 14:28
 4/10 anonim ***** válasza:
A 3-mal való oszthatóságot vizsgáld azokban az esetekben amikor az n 0-t, 1-t, 2-tad maradékul 3-mal osztva.
2020. dec. 2. 14:33
 5/10 A kérdező kommentje:

Szia! Addig eljutottam, hogy akkor

a=1/15n²-1/15n+11/15


Hogyan tovább?

2020. dec. 3. 15:57
 6/10 anonymousreview60 ***** válasza:

Bocs.

Az eredeti kérdés:

n(n-1)+11 osztható-e 15-tel.

Ez akkor lehet, ha n(n-1) 15-tel négyet ad maradékul, azaz n(n-1) 9-re vagy 4- re végződik. n(n-1) páros, ez zehát nem lehet.

Hogyan látható be a másik eset?

2020. dec. 3. 16:29
 7/10 anonymousreview60 ***** válasza:
n(n-1) nem végződhet kilencre. De két egymást követő szám utolsó számjegyei szorzatának utolsó jegye sosem 4, mert 1×2, 2×3, ... .
2020. dec. 3. 17:28
 8/10 A kérdező kommentje:
Tehát akkor nincs megoldás?
2020. dec. 3. 19:51
 9/10 anonymousreview60 ***** válasza:
Igen. Az ajándékokat nem lehet egyenlően szétosztani 15 felé.
2020. dec. 3. 20:00
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2020. dec. 4. 05:23