Valaki meg tudná-e oldani a fizika feledatot?

'Egy autószerelő bekapcsolva felejti a lámpáit a parkolóban. Két reflektor 2-2 első, illetve hátsó helyzetjelző lámpája maradt égve. Mennyi idő alatt merül le a 40 Ah-s akkumulátorának a töltésmennyisége a felére? Az autó lámpáinak adata: reflektorok: 12V/55W, a hátsó és az első helyzetjelző lámpák: 12V/5W

2020. dec. 3. 20:16
 1/6 anonim ***** válasza:
51%

P = U * I, tehát I = P / U

1 reflektor : 55 W / 12 V = 4,583 A

1 helyzetjelző: 5 W / 12 V = 0,417 A

Összesen 10,834 A

Az akksi fele 40 ampert tud fél óráig. A fenti áramot akkor 110,8 percig bírja.

2020. dec. 3. 20:29
 2/6 anonim ***** válasza:
60%

Két reflektor: P1=2·55=110 W

Helyzetjelző lámpák: P2=4·5=20 W

Az összes teljesítmény P=P1+P2=110+20=130 W

Az akkumulátort terhelő áram: I=P/U=130/12=10,83 A

Az akkumulátor töltésmennyiségének a fele C=20 Ah.

Az ehhez tartozó működési idő: t=C/I=20/10,83=1,846 h=110,76 perc

2020. dec. 3. 21:19
 3/6 anonim ***** válasza:

A számolások jók, de azért meg kell jegyezni hogy a kollégák éltek azzal a közelítéssel, hogy az akkumulátor, a kisülés során egyenletes feszültséget ad le (tehát az első 20Ah energiát ugyanannyi idő alatt adja le mint a második 20Ah-t).


Ez egy valós akkumulátorra nem igaz, azok a kisülés kezdetén nagyobb feszültséget produkálnak és gyorsabban merülnek:

[link]


A fenti képletek tehát felülbecslik az időt.

2020. dec. 4. 00:58
 4/6 anonim ***** válasza:

2-es vagyok.

3-as részben igazad van, a terhelés során az akkumulátor feszültsége folyamatosan csökken. Emiatt viszont a fogyasztók árama is folyamatosan csökken. Az egyre kisebb árammal való terhelés pedig éppen hosszabb üzemidőt jelent, mint a folyamatosan állandó árammal való terhelés. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a fogyasztók izzólámpák, melyeknek feszültség-áram jelleggörbéje nem lineáris, a feszültség csökkenéssel nem arányosan csökken az áramuk. Az akkumulátor feszültség csökkenésének függése az időtől ismeretlen, az izzólámpák jelleggörbéje ismeretlen, vagy, ha mindezek ismertek, akkor sem írhatók le matematikailag. Ezért a pontos számítás lehetetlen. Egyébként nem valószínű, hogy egy iskolai fizika feladatban ilyen szempontokra ki kellene térni.

2020. dec. 4. 13:36
 5/6 anonim ***** válasza:
Mi volt a helyes válasz?
2021. jan. 1. 22:20
 6/6 anonim ***** válasza:

2-es vagyok.

1-es más úton, de jól számolt, szerintem is a 110,8 perc a jó válasz.

Amit 3-as írt az igaz, de a 4-es válaszomban leírtam, hogy ezt a számítások során gyakorlatilag lehetetlen figyelembe venni. Egyébként pedig egy iskolai feladatban nyilván nem kell efféle „finomságokkal” számolni.

2021. jan. 1. 22:51