Tudnátok nekem segíteni?(matek feladat) sin(2x-pi/5)+cos(2*pi/5-3x)=0


2020. dec. 8. 18:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Kivonjuk a szinuszt:


cos(2pi/5 - 3x) = -sin(2x - pi/5)


Használjuk a szinusz azon azon tulajdonságát, hogy -sin(f(x))=sin(-f(x)), vagyis a negatív előjel bevihető a szinuszba:


cos(2pi/5 - 3x) = sin(pi/5 - 2x)


Most használjuk azt az azonosságot, hogy sin(f(x)) = cos(pi/2 - f(x)), amit úgy ismerünk, hogy ami a szögnek a koszinusza, az a pótszögének a szinusa, így


cos(2pi/5 - 3x) = cos(pi/2 - (pi/5 - 2x))


Az ilyen feladatokat érdemes mindig koszinuszra variálni. Azért, mert a kosziusz párosfüggvény, így a megoldásnál csak egy "+-"-t kell betenni, mint amikor az x^2=9 egyenletet oldottuk meg. Ennek megfelelően


2pi/5 = +-(pi/2 - (pi/5 - 2x) + k*2pi), ahol k tetszőleges egész.


Innen be tudod fejezni?

2020. dec. 8. 18:55
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó sort elírtam:


2pi/5 - 3x = +-(pi/2 - (pi/5 - 2x) + k*2pi)

2020. dec. 8. 19:07
 3/3 A kérdező kommentje:
Jajj nagyon nagyon szépen köszönöm! Életmentő vagy!
2020. dec. 8. 19:40