Adott egy kapcsolás,ahol 12V a tápfeszültség van 4 db izzó,aminek ellenállása párhuzamosan bekövetve 0,8 ohm.A testkábel ellenállása 0,05 ohm.Mekkora az izzók által felvett teljesítmény?


2020. dec. 9. 12:12
 1/1 anonim ***** válasza:

Az izzók párhuzamosan vannak kapcsolva (eredő ellenállásuk Ri= 0,8 Ω), velük sorosan kapcsolódik a kábel (ellenállása Rk=0,05 Ω)

Az izzókon folyó áram: I=U/(Rk+Ri)

A 4 db izzóra jutó teljesítmény: P=I²·Ri=[U/(Rk+Ri)]²·Ri=[12/(0,05+0,8)]²·0,8=159,45 W≈160 W

Egy izzó teljesítménye: P1=P/4=160/4=40 W

2020. dec. 9. 13:13