Ezeket hogy kell egoldani? Nem jön ki sehogy se.


Gyök alatt x+2=x-4 /zárójel felbontás

x+2=x²-4²

x+2=x²-16 /egyszerűsítés x

2=x-16 /+16

18=x

Ez így jó?


Gyök alatt 2x+8=x-4

2x-8=x²-16


És?


Eddig jutottam.


2020. dec. 13. 13:12
 1/3 anonim ***** válasza:

Erre van az ellenőrzés, amikor a kapott eredményt visszahelyettesíted az eredeti egyenletbe, és ha kijön, akkor jól számoltál. Így könnyen be is láthatod, hogy nem jó.


A hibás gondolatmenet pedig a következő:

Amikor mindkét oldalt négyzetre emeled, jobb oldalon a négyzetre emelés NEM egyenlő a tagok négyzetre emelésével!

(x-4)² = x² -8x + 16


Ugyanez a hiba a második feladatban is.

2020. dec. 13. 13:25
 2/3 anonim ***** válasza:

sqrt(x+2)=x-4 => x nem kisebb, mint 4

A két oldalt négyzetre emelve,

x+2=x^2-8x+16

x^2-9x+14=0

x1=2, x2=7

Az x1 nem megoldás.

2020. dec. 13. 14:33
 3/3 anonim ***** válasza:
Döntsd el, hogy mi a 2. feladat! 2x+8 vagy 2x-8?
2020. dec. 13. 14:35