Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Logikai feladat: Ki az egoista...

Logikai feladat: Ki az egoista? Max vagy Moritz?

Figyelt kérdés

Max retteg. Fél a betegségektől, és félti az ő gyerekeit és az ő szüleit. Max kirpóbál mindenféle kiforratlan szert, és Moritztól is ezt kéri, hogy az ő családját védje a Moritz által terjesztett lehetséges betegségektől.


Moritznak semmi érdeke, hogy lebeszélje Maxot és a családját, de nem szeretné idejekorán elveszteni őket, ezért nem szeretné ha szednének minden féle kemikáliát. Így mégis megpróbálja lebeszélni.


Melyikük önző? Illetve melyikük kéri a másiktól amit kér?



2020. dec. 22. 14:11
A kérdező szavazást indított:
Max egoista (Moritz önzetlen)
Moritz egoista (Max önzetlen)
Nem tudom, nem értek a logikához.
6 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
79%

Először is, kellene definiálni az önzőséget.

Ha a mindennapi jelentését nézzük, akkor az önző az, aki csak önös érdekből tesz bármit. Ezen definíció alapján, még ha a másiknak jót is akar, önzőségről beszélhetünk.

Ha úgy tetszik; mindketten önzők, mert a saját világlátásukat akarják a másikra ráeröltetni. Amiben különböznek, az az indíttatás.

2020. dec. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
66%
Ez egy heteronóm/autonóm erkölcsöt vizsgáló pszichológiai kérdés?
2020. dec. 22. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
79%
Jajmá, ez annyira bugyuta, hogy ilyen tanmesével próbálod az oltásellenességet igazolni.
2020. dec. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
63%

Nagyon nézőpont kérdése.


Az 1. esetben ugye lehetne azt mondani, hogy nem törődik a családja tényleges egészségével Max, hanem saját félelmeire támszkodva rájuk eröltet "kiforratlan szert". Így végülis nem a családjára gondol, hanem csak magára, mivel félelemből cselekszik.


2. Max, hiába fél, a családjának akar jót, még akkor is ha kiforratlan a szer, próbálja őket megvédeni emiatt másokra gondol, szóvak nem önző.



3. Mortiz is félti a családját de nem bízik egy olyan kemikáliába amit nem próbáltak ki éles, és kiforratlan.



Mindazon által ez az egyik ezt kéri a másik azt kéri az mindenképpen önzőség, ha úgy tekintük. Egy kiforratlan szerről beszélünk. Nem tudni milyen mellékhatásai vannak, mikor egy gyógyszert is több évig tesztelnek, hogy biztosra menjenek. Max a saját családjára gondolva oltatja be magukat, pl az 1.esetben, a saját családját is veszélyezteti és ezt kéri másoktól.

Míg a másiknak (nem tekerek már fel, nagyon hülye neve van), nincs jogába beleszólni abba, hogy más hogyan vélekedik.



Bár szerintem ezzel Max veszélyezteti a családját és ezt próbálná a másikra rá eröltetni, hogy járjon el hasonlóan. De ugye félelemből cselekszik és ez sem a legjobb, mert nem tud tisztán gondolkodni, hogy milyen hátránya lehet hosszabb távon. Ugye a gyógyszerek is veszélyesek, nemhogy a kiforratlan szerek.



(Mint fiktív történet írtam róla, bár tényleg eléggé hajaz a koronavírusos oltási vitákra. De mivel ebben a témában nem fogalak semmilyen álláspontot ebben a fiktív témában is remélem objektív tudtam maradni. Valamint tényleg értem mind a 2 nézőpontot)

2020. dec. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

3: nem próbálok semmit igazolni. Leírtam egy tényállást, objektív tisztán logikai levezetés érdekel.

Később reagálok a felvetésedre, de most nem befolyásolnám a válaszadókat.

2020. dec. 22. 15:22
 6/15 anonim ***** válasza:
Ezen mit kell levezetni? Nézz utána az ego és az önzetlen szó jelentésének. Már az első bekezdés alapján látható, hogy Max egóból cselekszik.
2020. dec. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

3-as és négyes nagyonsokat segített. 4-es a részletességével és a nézőpontok tárgyilagos elemzésével, 3-as szerintem pedig tudtán kívül.


Ugyanis egy fiktív történet, ami tényleg hajaz a jelenlegi helyzetre.

3-as annak ellenére, hogy érzésem szerint Maxszal tud jobban azonosulni a jelenlegi helyzetben, mégis felkiáltott a semlegesen tálalt történetemre, hogy ez az oltásellenesség igazolása. Holott ezt sehol sem állítottam, tehát ez neki a saját véleménye, ami a lelke mélyéről jön.


Az objektív eleés a “max az egoista” véleményen kívül érdekes lett volna egy olyat látni aki felháborodik, hogy a sztori az oltás helyességét igazolja.


Boldog Ünnepeket!

[link]

2020. dec. 22. 21:00
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem logikai, hanem etikai kérdés. Ami két különböző dolog.
2020. dec. 22. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
31%

Ember, az hol semlegesen tálalt történet, ha azt írod, hogy "mindenféle kiforratlan szer"?


Másrészt annyira csak az egészségügyi rettegünk-nem rettegünk vonalon mozog, hogy még a maga kétdimenzionális kérdéskörében is bugyuta.

2020. dec. 23. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

9, akárhogy erőlködsz, ez semleges.

Nem tudod belemagyarázni hogy nem. Az hogy valami kiforratlan, vagy ha mondjuk épp homeopátiást említettem volna, az egy objektív kijelentés. Az nem lett volna semleges ha egyik szereplőt szándékosan rossz színben tüntetem fel. De itt nem ez az eset.

2020. dec. 23. 05:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!