Ezeket a magasabb fokú egyenleteket hogyan oldhatom meg??


[link]


[link]


A fenti feladatokról van szó.

Nem találok rá megoldást.

Biztos hogy valami egyszerű menete van a dolognak, csak meg van kavarva kicsit.


2020. dec. 25. 23:31
1 2 3
 1/24 anonim válasza:
82%
Polinomoknál keresgélj.
2020. dec. 25. 23:34
 2/24 anonim ***** válasza:
72%
Például: [link]
2020. dec. 25. 23:49
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

Ha van az egyenletnek egész gyöke, akkor ügyesen csoportosítva szorzattá tudod alakítani, ami vagy egy harmadfokú és egy elsőfokú szorzata, vagy két másodfokúé. Ha két másodfokú van, akkor csak másodfokú megoldóképlet kell a továbbiakban, a harmadfokút pedig tovább kell bontogatni.

Másik lehetőség a racionális gyökteszt, más néven Rolle gyöktétele:


[link]

2020. dec. 26. 00:11
 4/24 A kérdező kommentje:

Köszi a megoldást.

De a levezetés érdekelne inkább.

Hogyan jöttek ki a szorzatok?

Polinomoknal keresgéltem de csak olyant találtam ahol pl. X^4+2x^2-4=0 van.

Tehát nincs benne x^3 vagy x^5.

És ezek lennének a lenyegek, hogy nem alap magasabb fokú egyenleteket hogyan oldunk meg.

2020. dec. 26. 00:11
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

Az első pár egyenlet szimmetrikus, itt olvashatsz róla: [link]

A másik féle pedig új ismeretlenes. Vezess be egy alkalmas új ismeretlent, és arra kapsz egy egyenletet.

2020. dec. 26. 00:11
 6/24 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segitseget mindenkinek.
2020. dec. 26. 00:22
 7/24 anonim ***** válasza:
100%
Uj valtozoval siman oldhato
2020. dec. 26. 11:11
 8/24 A kérdező kommentje:

Mármint?

Új változó?

Az egyik feladatra példát tudsz mutatni?

2020. dec. 26. 13:35
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Például a 677-esnél ha x^2+x+1=z, akkor


z*(z+1)=6, ami egy másodfokú egyenlet lesz z-re.


A többinél nem nagyon látom, hogy helyettesítéssel hogyan lehetne számolni. A 676-osnál is rendezés és kiemelés után látható, hogy mit lehet átnevezni.

2020. dec. 26. 13:43
 10/24 anonim ***** válasza:
100%
Az 5-ös válaszomban linkelt helyen meg van oldva egy szimmetrikus egyenlet, az alapján kell dolgoznod. a=x+1/x-et kell behelyettesíteni, az x^2-tel való leosztás után. De ez le van írva a linken. Vagy mit nem értesz? 677-eshez jól leírta az előző válaszoló a helyettesítést, a 676-oshoz ugye x^2+2x=a helyettesítés kell.
2020. dec. 26. 15:01
1 2 3