Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet a tengelymetszeté...

Hogyan lehet a tengelymetszetét ennek a függvények kiszámolni? (Ábrázolja lineáris transzformációkkal az alábbi függvényt, majd az ábráról olvassa le, hogy hol metszi a függvény az x-tengelyt, és milyen a monotonitása) f(x) = −log5(x) − 10?

Figyelt kérdés

A megoldás az, hogy tengelyt metszet 1/9765625 ,és hogy szigorúan monoton csökkenő.

Felrajzoltam magamnak ábrát, fölfelé meg a 0 mentén, és lefelé pedig és (1;-10)pontól megy lefelé a végtelenbe. A monotonitást értem, mert ránézésből meg lehet mondani ,de a tengelymetszethez nem értem, hogyan kéne megcsinálni.



2021. jan. 3. 16:48
 1/2 anonim ***** válasza:

A log milyen logaritmust jelöl? H 10-es alapút, akkor:

-lg(5x)-10=0

-10=lg(5x)

5x=10^(-10)

x=10^(-10)/5

2021. jan. 3. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Ha az x-tengelymetszetre (zérushelyre) van szükséged, akkor a függvény szabályát egyenlővé teszed nullával, és az így felírt egyenlet megoldásai lesznek a zérushelyek.


Ha az y-tengelymetszet kell, akkor a függvény szabályában az x helyére helyettesíts nullát, és a számolás eredménye adja az y-tengelymetszetet.

2021. jan. 3. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!