Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a [Cu(H2O)4]2+ az oxidációs...

Mi a [Cu(H2O)4]2+ az oxidációs számai?

Figyelt kérdés
Segítsetek légyszíves, nem igazán tudom levezetni se.

2021. jan. 6. 19:03
 1/3 A kérdező kommentje:

Bocsánat, még egy molekulával van egy kis bajom: [Fe(CN)6]4-

ezt sem tudom kiszámolni :(

2021. jan. 6. 19:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Cu +2

O mindig -2

H +1


Levezetéshez: a Cu általában +2-os, az O mindig -2-os, a H a hidrideket kivéve mindig +1-es. Az összetett ionok össztöltése pedig az alkotók töltéséből jön össze, így ellenőrizheted magad, ez a d-mezős elemeknél jól fog jönni (pl Mn, de a nitrogén is tud +3-as, +5-ös, vagy -5ös lenni :))


[Fe(CN)6]4-


A cianid (CN) önmagában egyszeresen negatív töltésű ion. Ebből hattal van dolgunk, akkor -6-nál járunk. Ahhoz, hogy a komplex -4-es legyen, az Fe-nek +2-vel kell kiegyenlítenie a számlát. (Mert lehetne +3-as, ezért ne abból induljunk ki.)


A CN-ben a Nitrogénhez és a szénhez én segítséget kerestem: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

így N -3, a C +2-es. Ehhez még én se lettem volna elég...

2021. jan. 6. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Semleges ligandumok esetén (H2O) a központi fémion töltése a komplex ion töltésével azonos és az oxidációfok (oxidációs szám) ezzel egyezik meg: Cu-ra +2.

Töltéssel rendelkező ligandumoknál (CN-) a ligandumok össztöltését ki kell vonni a komplex ion töltéséből így megkapod a központi fémion töltését és ebből az oxidációfokát: Fe-re -4 - (6 ∙ -1) = +2.

2021. jan. 7. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!