Hogyan kell ezt kiszámolni? (függvény deriváltjának a kiszámolása gyök6 X - x^3/4 / x^5/6


Odáig eljutottam, hogy átírtam deriváltba a számokat, majd mivel az x^- volt mindegyiknél, így átírtam törtes és gyökös kifejezésekbe ,de megakadtam, és nem tudom hogyan tovább :(

A Megoldás: −2/3x^-5/3 - 1/2x^-1/2



2021. jan. 9. 14:59
 1/9 anonim ***** válasza:
74%
Lehetne, hogy esetleg használsz zárójeleket, ha nem túl bagy kérés?
2021. jan. 9. 15:01
 2/9 savanyújóska ***** válasza:
Wolphramalphával etesd meg (a már említett zárójelezésre figyelve), azt hiszem valami minimális segítséget is ad, hogy jön ki.
2021. jan. 9. 15:07
 3/9 A kérdező kommentje:

(gyök6 alatta X) - (X)^3/4 /(x)^5/6


Megoldás: ((-2/3x)^-5/3) - (1/2X)^-1/2


Remélem ez így segítség :)

2021. jan. 9. 15:08
 4/9 anonim ***** válasza:
Inkább küldj képet róla...
2021. jan. 9. 15:16
 5/9 anonim ***** válasza:
Csinálj egy képet a függvény hozzárendelési szabályáról, és tedd fel ide! Így nem lehet segíteni. Nincs rendesen leírva.
2021. jan. 9. 15:17
 6/9 A kérdező kommentje:

[link]


A u elé kell egy e betűt írni, akkor elvileg megnyitja

2021. jan. 9. 15:34
 7/9 anonim ***** válasza:

A saját érdekedben mondom; tanulj meg zárójelezni...


Használjuk a hatványozás azonosságait; először is


hatodikgyök(x) = x^(1/6)


Ezután végezzük el az osztást; külön-külön osztanunk kell;


x^(1/6) / x^(5/6) = kivonjuk a kitevőket = x^(-4/6) = x^(-2/3)


x^(4/3) / x^(5/6) = kivonjuk a kitevőket = x^(3/6) = x^(1/2)


Tehát ezt kell már deriválni: x^(-2/3) - x^(1/2)


Tagonként deriválhatunk az (a*x^n)' = n*a*x^(n-1) alapján:


((x^(-2/3))' = (-2/3)*x^(-5/3)

(x^(1/2))' = (1/2)*x^(-1/2), tehát az eredmény


(-2/3)*x^(-5/3) - (1/2)*x^(-1/2)

2021. jan. 9. 15:41
 8/9 anonim ***** válasza:

f(x)=(x^(1/6)-x^(4/3))/x^(5/6)=x^(-2/3)-x^(1/2)(osztás tagonként)

f'(x)=-2/3*x^(-5/3)-1/2*x^(-1/2)

2021. jan. 9. 15:47
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2021. jan. 9. 22:07