Valaki segítene nekem elmagyarázni a nevezetes azonosságok szorzattá alakítását?


Holnap írunk matekból, és van egy példa a füzetemben amit nem értek hogy hogyan jött ki:


25x^2+10x+1=(5x+1)^2


(^ ez a hatványt jelenti)


Valaki el tudná nekem magyarázni?


2021. jan. 11. 13:42
 1/7 anonim válasza:
46%
Bár én ebben nem tudok segíteni, talán, a the hun tutorials youtube csatornán a matematika érettségire készülőknek című playlisten a találsz ilyen videót. Nekem ő mindig bevált. De ha ő nem is youtubeon ezért tutorial van. De remélem kapsz segítséget
2021. jan. 11. 13:49
 2/7 anonim válasza:
46%
*ezer
2021. jan. 11. 13:50
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod! Rá is lesek a csatornájára😃
2021. jan. 11. 13:53
 4/7 anonim ***** válasza:

Az első tag négyzete 25x^2, ekkor az első tag lehet 5x vagy -5x.

A második tag négyzete 1, ekkor a második tag lehet 1 vagy -1.

Az első és második tag szorzatának kétszerese 10x. Ehhez az kell, hogy a tagok azonos előjelűek legyenek, így:

(5x+1)^2 vagy (-5x-1)^2.

2021. jan. 11. 13:58
 5/7 anonim ***** válasza:

(a+b)^2=a^2+2ab+b^2, ezt gondolom tudod


Vagyis a te példádat nézve:

25x2+10x+1

Az utolsó tag 1, ez gyök alatt szintén egy, tehát b=1


Az első tag pedig 25x^2, ez gyök alatt 5x, vagyis az első tag (nagy valószínűséggel) 5x


A közepe meg 10x, 2×(5x)×1=10x, ez gyönyörűen kijön, vagyis az eredeti azonosság tényleg (5x+1)^2

2021. jan. 11. 13:58
 6/7 anonim ***** válasza:

Amikor tökéletes teljes négyzetről van szó, akkor nagy vonalakban csak annyira kell odafigyelni, amit az 5-ös leírt, tehát csak az első és az utolsó tagot kell vizsgálni. Van azonban még egy dolog, amit figyelembe kell venni;


Ha nem 25x^2+10x+1 lenne, hanem 25x^2-10x+1, akkor való igaz, hogy a zárójelbe 5x és 1 kerül, azonban a középő tag előjele is fontos; az (a+b)^2 azonosság mellett az (a-b)^2 azonosság is létezik, és ebben az esetben nekünk erre van szükségünk. Ez alapjén az eredmény (5a-1) lesz.


Ha nem tökéletes teljes négyzetről van szó, akkor ez a számítási metódus nem fog működni, sőt, olyankor pont fordítva kell gondolkodni, tehát nem a két szélső tagból kell kiindulni, hanem a középsőből.

2021. jan. 11. 14:28
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, a segítséget
2021. jan. 11. 21:54