12 osztoinak száma 6.

2*2*3


Ezt felirhatjuk így: 3!\2!=3

De nem három osztoja van.


Ezzel a módszerrel mit lehet kiszámolni?

Pl 2,3,3,4

4!/2! Ezzel mit számolunk ki?


Illetve miért nem működik az osztok szamolasanal?


2021. jan. 13. 16:07
 1/9 anonim ***** válasza:

Az osztók száma a prímtényezős felbontásban szereplő kitevőknél eggyel nagyobb számok szorzata. A 12 esetén: (2+1)*(1+1)=6.


A módszered a prímtényezők lehetséges sorrendjeinek számát adja.

2021. jan. 13. 16:12
 2/9 anonim ***** válasza:
Visszakérdezek; miből gondolod, hogy kellene működnie?
2021. jan. 13. 16:20
 3/9 A kérdező kommentje:

Jah tényleg az a sorbarendezes.

Köszönöm.


Oldjuk meg az egyenletet az egész szamok halmazán:


X^2-y^2=2xyz



Nah ez az amit nem tudok.

Ugy álltam neki hogy a jobb oldal osztható kettővel, tehát a bal is.

Viszont ezzel nem sokra jutottam.

Amit észrevettem meg, az az hogy :


X^2-2xyz=y^2

X(x-2yz)=y^2


Bár nem sokra jutok ezzel sem.

2021. jan. 13. 17:48
 4/9 anonim ***** válasza:

Jól látod, a bal oldalnak párosnak kell lennie. Ez akkor valósul meg, hogyha x;y paritása megegyezik, tehát vagy mindkettő páros, vagy mindkettő páratlan.

Ha mindkettő páros, akkor megtehetjük ezt az átírást; x=2k, y=2l, ahol k;l egészek, ekkor:


(2k)^2 - (2l)^2 = 2*(2k)*(2l)*z, elvégezzük a szorzásokat:


4k^2 - 4l^2 = 8*k*l*z, osztunk 4-gyel:


k^2 - l^2 = 2*k*l*z, ezzel ugyanazt az alakú egyenletet kaptuk meg, amire újra elvégezhető a lépés, és újra, és újra, és így a végtelenségig. Ez azt jelenti, hogy az eredeti x;y számok "végtelenszer" kell, hogy legyenek oszthatóak 2-vel, ilyen számot pedig csak 1-et ismerünk, és az a 0. Tehát ha x;y páros, akkor x=y=0, ekkor z értéke tetszőleges egész.


Ha x;y páratlan, akkor x=2k+1 és y=2l+1, ahol k;l egészek, ekkor


(2k+1)^2 - (2l+1)^2 = 2*(2k+1)*(2l+1)*z, ebből viszont -nekem eddig- semmi jó nem jött ki. Majd még gondolkodom.

2021. jan. 13. 18:38
 5/9 A kérdező kommentje:

Uhhhh nah erre nem jöttem volna rá.

Köszi.

2021. jan. 13. 20:14
 6/9 A kérdező kommentje:

Nem idegesíteni akarlak, de nagyon érthetően valaszolsz, amiből tanulni tudok, értem ahogy elmondod, azért kerdezek.


Oldjuk meg az egész szamok halmazán:


x+y=x^2-xy+y^2


X+y=(x+y)^2-3xy


Ekkor 3xy=(x+y)^2-(x+y)

3xy=(x+y)(x+y-1)

Tehát a bal oldal osztható 3-al.


Innen tovább nem megy sajnos.

2021. jan. 13. 20:44
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha nagyon nincs ötletünk, akkor másodfokú egyenletre lehet variálni a feladatot. Nem egy elegáns megoldás, de legalább van esély arra, hogy eredményünk lesz;


0 = x^2-x*(y+1)+y^2-y


Erre felírjuk a másodfokú egyenlet megoldóképletét, x-et kezeljük ismeretlenként:


x1;2 = ( -(y+1) +- gyök[(y+1)^2-4*1*(y^2-y)] )/(2*1)


Először a gyökjel alatti részt kell letudnunk. Vonjunk össze, amennyire csak lehet:


= y^2 + 2y + 1 -4y^2 + 4y = -3y^2 + 6y + 1


Ennek kell négyzetszámnak lennie, azonban nézzük meg, hogy ez mikor lesz legalább 0 (ugyanis csak akkor vonható belőle gyök):


-3y^2 + 6y + 1 >= 0, én most megspórolom a számolást:


[link]


A "Solutions" résznél az "Approximation form"-ra nyomva ezt kapjuk:


-0,154701<=y<=2,1547, tehát y lehetséges értékei: 0,1,2.


Szerencsére nem sok lehetőséget kaptunk, ezeket nyugodt szívvel végig lehet próbálgatni.


Mint írtam, ez a "nem elegáns" megoldások közé tartozik, de ugyanolyan értékű megoldás, mint azok, amik valamilyen számelméleti megközelítésre épülnek.

2021. jan. 13. 21:55
 8/9 anonim ***** válasza:
Elírtam, mivel a megoldóképletben nem b=y+1, hanem b=-(y+1), szerencsére ez a gyökjel alatti részt, ami az egész gerince, nem változtatja meg. A gyökjel előtti rész nem -(y+1) lesz, hanem (y+1).
2021. jan. 13. 21:57
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


Akkor ugyanigy visszatudjuk vezetnei ezt a feladatot is egy parameteres másodfokú egyenletre ugye??



Mely pozitív természetes szamok elégítik ki az egyenletet?

Xy^2+2xy+x-243y=0


X(y^2)+(2x-243)x+p=0


És ugyanúgy diszkriminans vizsgálata.

Majd gyökök vizsgálata.


Jól gondolom??

2021. jan. 14. 00:09