Mekkora a 8 cm élű négyzet átlója?

2021. jan. 19. 11:05
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Pithagórasz tétele alapján:

8² + 8² = átló²

2021. jan. 19. 11:06
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
De azt is megjegyezheted, hogy a négyzet átlója az az oldalának a gyök(2)-szerese, itt tehát 8*√2.
2021. jan. 19. 11:15
 3/8 anonim ***** válasza:

Vagy másik megoldás; négyzet területe 8*8 = 64 cm², viszont a négyzet speciális rombusz, ezért a T=(e*f)/2 képlettel is lehet számolni. A négyzet átlói ugyanolyan hosszúak, ezeket jelöljük d-vel, ekkor:


(d*d)/2 = 64, vagyis


d²/2 = 64, rendezés után d=√(128)-at kapunk, ilyen hosszú az átló, cm-ben.

2021. jan. 19. 11:21
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem kell ide se Pitagorasz tétel, se más, feleslegesen "bonyolultak" Szimplán gyök(2)*a.
2021. jan. 19. 12:53
 5/8 anonim ***** válasza:
És a "szimplán gyök(2)*a" mégis miből jön ki? ...
2021. jan. 19. 12:58
 6/8 anonim ***** válasza:
A pitagorasz tételből, amit teljesen felesleges alkalmazni, épp ezért.
2021. jan. 19. 13:09
 7/8 anonim ***** válasza:

#5: Az igaz, hogy a gyökös is a Pitagorszból jön, de #4-es nek is igaza van abban, hogy egyszerűbb szorozni gyök(2)-vel, mint mindig felírni a Pitagorsz tételt, nem?

Hasonlóan, azt is tudjuk fizikából, hogy s=a/2*t² – de ki az, aki mindig nekiáll integrálni az a-t t szerint, ráadásul kétszer, hogy végül megkapja ugyanazt a képletet?

2021. jan. 19. 13:11
 8/8 anonim ***** válasza:

Viszont valószínűsíthető, hogy a kérdező azt se tudja, hogy hogyan kellene nekiállni kiszámolni, különben ki se írta volna a kérdést, így viszont a Pitagorasz-tételes megoldásra, vagy pedig az általam felírt területes megközelítésre van szüksége, nem pedig egy "ott a képlet, oszt' jóvan" mentalitásra.

Szép, meg jó, hogy a négyzet átlóját lehet általánosítani, csak ha nem négyzet van, hanem téglalap, akkor meghalt az egész, mert ott vagy felírjuk a Pitagorasz-tételt, vagy megjegyezzük azt a teljesen felesleges képletet, hogy az a;b oldalú téglalap átlójának hossza gyök(a^2+b^2).


7-es; a fizika ilyen szempontból egy kicsit más, elvégre általános- és középiskolában kell tudni egyenletesen gyorsuló mozgással számolni, de integrálást meg nem tanítanak, így ott tényleg marad az, hogy bemagoljuk a képletet. De igaz, hogy sok tételnek van gyakorlati jelentősége, amit érdemes észben tartani/begyakorolni, ilyen például a másodfokú egyenlet megoldóképlete, aminél tényleg egy fél oldalt kitenne a levezetés minden alkalommal, hogyha teljes négyzetté kellene alakítani és variálni az egyenletet.

Vagy a kör kerülete/területe, amit középiskolai módszerekkel nem lehet belátni.

2021. jan. 19. 13:25