17mm-es kulcsátmérőjű hatlapfejű csavar mekkora körátmérőbe fér bele?


Van egy 17mm-es kulcsátmérőjű hatlapfejű csavar.

Ez mekkora körátmérőbe fér bele?


A szögeket tudjuk (120° minden szöge). Érdemes egy trapéz formából kiindulva mérni vagy másként kell?


2021. jan. 19. 18:56
 1/2 anonim ***** válasza:
17mm-esbe.
2021. jan. 19. 19:17
 2/2 anonim ***** válasza:

Adott a feladatban a 17mm, mint két szemben lévő 'a' oldal közötti távolság, kérdés a csúcsokon átmenő kör átmérője.

[link]

Ebből következik, hogy a képen a kis 'r' sugár az épp 17/2 mm lesz, ami a nagy 'R' sugárral 30°-os szöget zár be.

Cos(30°) = r/R, tehát:

R = r/cos(30°)

A kérdés a körátmérő, ami D=2*R, és kész.

2021. jan. 19. 19:35