Differenciálegyenletekben segítene valaki?


Hogyan tudom eldönteni egy differenciálegyenletről, hogy az szeparábilis vagy elsőrendű lineáris?

Például van itt ez az egyenlet, hogy: y'+2y=4x^2+12

Át tudom alakítani úgy, hogy ránézésre szeparábilis legyen:

2y*dy=(4x^2+12)dx, de mégsem ebből következik a megoldás. Hogy van ez pontosan?


2021. jan. 29. 22:59
 1/2 anonim ***** válasza:
77%

Ez elsőrendű lineáris, mert


y'(x)=a(x)*y(x)+b(x) alakú (ahol a(x)=-2, b(x)=4x^2+12).


A megoldáshoz: standard ötlet, hogy szorozzuk mindkét oldalt ugyanazzal a g(x) függvénnyel:


y'(x)*g(x)=2g(x)*y(x)+g(x)*(4x^2+12), azaz


y'(x)*g(x)-2g(x)*y(x)=g(x)*(4x^2+12).


Azt szeretnénk elérni, hogy a bal oldalon alkalmazható legyen a szorzatra vonatkozó differenciálási szabály. Ezért célszerű olyan g(x)-et választani, hogy g'(x)=-2g(x) teljesüljön. Tehát jó választás például a


g(x)=e^(-2x).


Azaz úgy írjuk át az egyenletet, hogy


y'(x)*(e^(-2x))-2y(x)*(e^(-2x))=( e^(-2x))*(4x^2+12).


A bal oldal éppen y(x)*(e^(-2x)) deriváltja, a jobb oldalnak kellene meghatározni egy primitív függvényét. Ez papíron parciális integrálással megy, most beírtam egy online kalkulátorba:


-(2x^2+2x+7)*e^(-2x) lesz egy primitív függvény, tehát az eredeti egyenlet ekvivalens alakja


(y(x)*(e^(-2x)))’ = (-(2x^2+2x+7)*e^(-2x))’.


Innen az következik, hogy


y(x)*(e^(-2x))- (-(2x^2+2x+7)*e^(-2x)) = c konstans függvény, azaz


y(x) = (c-(2x^2+2x+7)*e^(-2x))/ (e^(-2x).

2021. jan. 30. 06:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. jan. 30. 10:01