Hogy lehet egy számot mondjuk a kettes számrendszerből átírni hetesbe? Legyen a szám pl. 1000 az egyszerűség kedvéért.


2021. febr. 4. 13:19
 1/4 anonim ***** válasza:
70%

az 1000 az már 2-es számrendszer?

Átírod tizesbe, majd onnan hetesbe. Így a legegyszerűbb.

2021. febr. 4. 13:21
 2/4 anonim ***** válasza:
64%

Néha egyszerűbben is meg lehet oldani (például 2-esből 16-osba), de általában ezeket az egyszerűsítéseket csak úgy lehetne elvégezni, hogyha minden számrendszerben tudnád profin használni a műveleteket, csak úgy, mint ahogyan megtanultad 10-esben annak idején. Szóval marad az, hogy először a jól megszokott 10-esbe váltasz, és onnan váltasz 7-esbe.


Egyébként így lehetne; tudjuk, hogy


1000 = 1*10^3 + 0*10^2 + 0*10^1 + 0*10^0, és itt az "10" (egynulla, tehát nem tíz) hatványokat rögtön átváltod 7-esbe. A számjegyeket nem kell átváltanod, mivel 2-es számrendszerben ugyanaz az 1 és a 0, mint 7-esben, de ha fordítva váltanál, tehát 7-esből 2-esbe, akkor már lehetnének gondok.

Ha megvan az átváltás, akkor a szorzásokat kellene elvégezned 7-ES számrendszerben, végül pedig az összeadásokat.


Csak ismételni tudom magam; ha nem tudod a szorzást és az összeadást csuklóból 7-es számrendszerben, akkor marad az, hogy előbb 10-esbe váltasz.

2021. febr. 4. 13:49
 3/4 anonim ***** válasza:
64%

Ahogy az előző mondta, de lehet úgy is hogy megtanulsz szorozni, osztani fejben 2es számrrndszerben, és úgy is lehet:) Félretéve a viccet, kiskorod óta 10es számrendszerben számolsz, csak így fog menni:

1000(2)= 1*2^3=8(10)

8/7=1 maradt az 1.

Tehát: 1000(2)=11(7)=1*7^1+1*7^0=8(10) Ellenőrizve. :)

2021. febr. 4. 13:49
 4/4 anonim ***** válasza:
40%
2021. febr. 4. 13:56