1pihe2 kérdése:

Van e olyan atompálya,és ha van melyik az amelynek a.)3 csomógömbje van? b.) 1csomósíkja és 4 csomógömbje van? c.)3 csomósikja és 0 csomógömbje van? Köszönöm a segítséget!


2021. febr. 7. 13:30
 1/1 anonim ***** válasza:

a) 4s b) 6p c) 4f

Az összes csomófelület (csomógömb, csomósík, csomókúp) száma:

n - 1, ahol n a főkvantumszám

A csomógömbök száma:

n - 1 - l, ahol l a mellékkvantumszám

Példák:

1s: nincs csomófelülete, mert n=1 és 1-1=0.

2s: 1 csomófelülete van, mert n=2 és 2-1=1, ami csomógömb, mert l=0 és 2-1-0=1.

2p: ugyancsak 1 csomófelülete van, mert n=2 és az csomósík, mert nincs csomógömbje, mivel l=1 és 2-1-1=0.

3p: 2 csomófelület, mert n=3 és 3-1=2, csomógömb 3-1-1=1 és csomósík 1

Megjegyzés: ebből az is látszik az s orbitálnak nincs csomósíkja (de csomógömbje van, ha n>1!), a p-nek 1, a d-nek 2 és az f-nek 3 van.

[link]

2021. febr. 8. 05:13