Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet megtalálni ennek...

Hogyan lehet megtalálni ennek az egyenletnek a maximumát?

Figyelt kérdés

y=-8,314*SUM(xi*ln(xi))


n=5

és SUM(xi)=1

Tehát meg kell keresni az x1, x2, ...x5.


Sejtésem szerint a megfejtés x1=x2=...x5=0,2 lesz és így az y=13,38 , de nem tudom miért.


2021. febr. 19. 08:33
 1/2 anonim válasza:

Én deriválással állnék neki először:


Csak ott lehet maximuma, vagy minimuma, ahol a deriváltja 0.


(x*ln(x)) deriváltja (ln(x)+1).


A szummában tagonként deriválunk x1, x2, x3, x4 és x5 változók szerint, ami miatt úgy néz ki, hogy:


y'=-8.314*sum(ln(xi)+1)


Ezt kell egyenlővé tenni 0-val. Ahol ez 0, csak ott lehet minimum, vagy maximum. Egyik megoldás az lehet, hogy a "sum" minden tagja 0, tehát ln(xi)+1=0, ami miatt xi=(1/e) lehetne egy megoldás, csak arra nem teljesül, hogy sum(xi)=1. Itt valszeg van a feladatnak egy extra trükkje, amire én nem tudtam rájönni.


Ha megvan a derivált zérushelye, az még nem elég, mert ahol a derivált 0, ott még nem biztos, hogy maximum van, lehet minimum is.


Azt is ellenőrizni kell, hogy a derivált az adott zérushelyen pozitívból negatívba vált, akkor mondhatjuk, hogy ott lokális maximum van.

2021. febr. 19. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
Viszont ha van sejtésed a megoldásra, a deriválásos módszerrel könnyű visszaellenőrizni. Ugyanis ahol a derivált nem nulla, ott biztos, h nincs sem lokális minimum, sem lokális maximum.
2021. febr. 19. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!