Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetikai kód megfejtéséhez...

Genetikai kód megfejtéséhez ért valaki?(Biológia)

Figyelt kérdés

Bocsánat, ha rosszul fogalmaztam, de egyszerűen nem értem a feladatot, és ebből fogok dogát írni. Szóval ez áll a feladatban:


DNS passzív „néma” szál bázis sorrendje:

ATG AAC TCG CCT AGG CTA ATG CGT TGA


És volt hozzá egy táblázat, amiről szintén fogalmam sincs, hogy micsoda. Ha valaki elmagyarázná, akkor nagyon hálás lennék. Előre is köszönöm válaszaitokat :)



2021. febr. 21. 19:34
 1/4 anonim ***** válasza:

A bázispárosodás szabálya:

G-C A-T/U

vagyis a Guaninhoz Citozin párosul, Adeninhez DNS esetében Timin, RNS esetében pedig Uracil.

Ha a DNS aktív szála a kérdés, akkor:

TAC TTG AGC GGA TCC GAT TAC GCA ACA

Ha az mRNS a kérdés akkor pedig:

UAC UUG AGC GGA UCC GAU UAC GCA ACA

2021. febr. 21. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Bocsánat elrontottam mindkettő utolsó betűjét.

A DNS nél nem A hanem T, az RNS nél pedig nem A hanem U.

2021. febr. 21. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom, honnantól nem érted, bocs ha szájbarágósan írom:

Ez egy DNS-szekvencia, ami egy fehérjét kódol.

A DNS-ben (mint valami régi lyukszalgaon, vagy filmszalagon) úgynevezett nukleotidok követik egymást. Négyfajta nukleotid létezik: adenin, guanin, citozin, timin. (Az RNS-ben a timin helyett uracil van, inne lehet tudni, hogy a fenti lánc nem RNS-darabka, hanem DNS.)


A fehérjék úgynevezett aminosavak egymás után fűzésével épülnek fel, és három egymás utáni nukleotid ad meg ("kódol") egy aminosavat. Ezért egy-egy ilyen hármast "kodon"-nak is neveznek. (Minden aminosavnak többféle kódja is létezik, tehát a kód csak az egyik irányban egyértelmű.)

Ez a kód lehet a táblázatodban, tehát pl. a CCT (citozin-citozin-timin) kodon a prolin nevű aminosavat kódolja (mint ahogy a CCC, CCA és a CCG is).

Egy-egy fehérje kódja mindig az ATG kodonnal kezdődik, ami egyébként a metionin nevű aminosavat kódolná, ha a szekvencia belsejében lenne. Tehát az általában ménkű hosszú DNS-ben onnan tudja a sejt, hogy hol kezdődik egy fehérje képlete, hogy ATG-vel kezdődik. (Ez az ú.n. START kodon.)

És hogy hol végződik? Hát van három kodon, ami nem jelent semmiféle aminosavat, csak a "képlet" végét jelzi. Ezek a STOP kodonok: TGA, TAG, TAA. (A példádban TGA van.)

Tehát a fehérjéd aminosav-sorrendje:

ATG - AAC - TCG - CCT - AGG - CTA - ATG - CGT - TGA

{START}-aszparagin-szerin-prolin-arginin-leucin-metionin-arginin-{STOP}

(bocs, szét fog esni a két sor egymáshoz képest a GYK betűtípusa miatt)

Mint látod, az ATG a lánc elején START kodon, a közepén metionin-kodon, az arginin meg két különböző kodonjával szerepel a két helyen.

Már ha jó a wikipedia táblázata, meg én sem szúrtam el semmit...

Mert nem biológus vagyok ám, hanem infós, és nem mostanában tanultam ám!

2021. febr. 21. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Na ja, a "passzív" kitételen átsiklottam.

Szóval az általam írt fehérjét a sejt nem fogja legyártani.

(#3 voltam)

2021. febr. 21. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!