Valaki érti a fizikát és tudna segíteni?


Ha megszánnál csak annyi kérdésem lenne:

Verne Gyula Utazás a Holdba (1865) c. regényében az embereket ágyúval lövik ki a Holdra. Mit gondolsz lehetséges ez? Miért?



2021. márc. 4. 07:40
 1/3 anonim ***** válasza:
Xd
2021. márc. 4. 08:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Alapvetően ez csak egy irodalmi húzás. Bármit le lehet írni úgy, hogy semmi tudományos alapja nincs csak szimpla fikció.

Ha egy klasszik ágyút veszek alapul akkor az nem tud olyan energiát adni a testnek, hogy bármit lövöldözni lehetne az űrbe. Egy idő után elfogy az energia és a gravitáció visszahuzza a földre a tárgyat, mert az kB csak egy tehetetlen test.

A raketaknak meg van önálló hajtása amivel a gravitációt le tudja győzni.

2021. márc. 4. 08:09
 3/3 anonim ***** válasza:

Spoiler: nem, nem lehetséges.


Ha fel is tesszük, hogy valami extra-hiper-szuper fegyverrel fel tudnánk gyorsítani annyira a lövedéket, hogy az eljusson a Holdig, még mindig ott a gyorsulás, amit el kell(ene) viselniük az utasoknak.


Az elérendő sebesség úgy 11 190 m/s. Rákerestem a könyvbeli ágyú hosszára, ami 900 láb (jelöljük majd 's' -sel). Ezen a hosszon kell felgyorsulni a fenti sebességre.


Ha állandó gyorsulást feltételezünk, s a 900 lábat 300 méterre kerekítjük ( így kicsit kisebb lesz a számolt gyorsulás, mint amennyi valójában lenne ), akkor megbecsülhetjük, mit kell kiállnia egy utasnak a lövedék belsejében.


Most nem vezetem le, de erre az esetre érvényes formula a


v^2 = 2 * a * s, ahol v = 11 190 m/s, 'a' pedig a kiszámítandó gyorsulás, azaz


a = v^2 / (2 * s) = 11 190^2 m^2/s^2 / 600 m = 208693,5 m/s^2


Ebből következően egy 80 kg-os emberre az alábbi gyorsítóerő hatna a fenti esetben:


F_eredő = m * a


F_gyorsító - F_nehézségi = m * a


F_gyorsító = m * a + F_nehézségi


F_gyorsító = m * a + m * g


F_gyorsító = m * (a + g)


F_gyorsító = m * (a + g)


g = 10 m/s^2 ==> F_gyorsító = 80 kg * (208703,5 m/s^2) = 16696280 N.


Ez kb akkora terhelés, mint ami akkor érne, ha rád tennének egy 1669628 kg tömegű, azaz 1669 tonnás mit-tudom-én mit.


Ha a mit-tudom-én-mi ólomból van, aminek a sűrűsége 11 300 kg / m^3 és golyó, akkor ez egy - kerekítve - 150 m^3 es ólomgolyó vagy másképp: egy bő 6 és fél méter átmérőjű ólomgolyó.


Innen már csak az a kérdés, hogy egy átlagos felnőtt miként viselné, ha a ráeresztenének egy 6-7 méteres ólomgolyót... :-)

2021. márc. 4. 15:06