Matek házi. Nem igazán tudom, hogy hogyan kéne ezt elkezdeni ezt a feladatot. Tudnátok segíteni benne?

Szerkessz egy olyan derékszögű háromszöget, amelynek az átfogóját a magasság 2 cm és 8 cm hosszú szakaszokra osztja! Számítással határozd meg a magasság és a befogók hosszát, majd ellenőrizd méréssel az eredményeidet!

2021. márc. 5. 13:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Azt hiszem ez segíthet.


[link]

2021. márc. 5. 13:33
 2/4 anonim ***** válasza:

A teljes átfogó így 10 cm lesz, melynek négyzete 100. A Pitagorasz-tétel alapján keress két számot, melynek négyzeteit összeaadva 100-at kapsz és összegük nagyobb, mint 10.

Pl. 8, 6.

Ezekkel megszerkeszthető a háromszög elvileg...

2021. márc. 5. 13:35
 3/4 anonim ***** válasza:

A magassagtetel szerint:

m^2=2*8, így m=4.

a^2=2^2+4^2, így a=√20

b^2=8^2+4^2, így b=√80

2021. márc. 5. 13:41
 4/4 anonim ***** válasza:

Emberek, szerkeszteni kell....


1) Felveszel egy 8+2=10 cm-es szakaszt.

2) A 2 és 8 cm-es szakasz határára merőlegest állítasz. Elég csak félegyenest rajzolni, nem muszály egyenest.

3) A 10 cm-es szakasz, mint átmérő fölé rajzolsz egy kört (ehhez meg kell szerkeeztened a szakasz felezőpontját, a sugár pedig 5 cm-es lesz). A körív valahol metszi a félegyenesedet, azt a metszéspontot kösd össze a 10 cm-es szakasz végpontjaival.

Thalesz tételének értelmében így egy derékszögű háromszöget kapsz, melynek derékszögű csúcsa az előbb megkapott metszéspont. Ha behúzod a magasságot, akkor az átfogót 2 és 8 cm-re fogja osztani, ahogyan a feladat kérte.

2021. márc. 5. 16:24