Hogy kell ezt a mondatot leelemezni?

Figyelt kérdés
"Jancsival nem mindig lehet kukoricázni." - ez a mondat. Igazából, ami fontos, az a "Jancsival". Milyen határozó? Mert én úgy gondolnám, hogy állandó, ugyanis nem vele együtt csinálom a cselekvést. Én csinálom rajta, de ő nem rajtam. Nem tudom elképzelni, hogy ez társhatározó lenne. Eszköz meg ugye ennyire sem. Tanárnő azt mondja, társ, én azt, hogy állandó. Kinek van igaza?

2021. márc. 25. 11:45
A kérdező szavazást indított:
Állandóhatározó
Társhatározó
Eszközhatározó
Valami más
2 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:

Egyértelműen állandó (vonzat)határozó.

Ha társhatározó lenne, akkor válaszolna a "kivel együtt?" kérdésre és itt nem közös kukoricázásról van szó. :)

(Egy magyartanár)

2021. márc. 25. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyértelműen társhatározó, a kivel kérdésre válaszol. Akkor lenne állandó határozó, ha az alaptagnak állandó vonzata lenne.
2021. márc. 25. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2: Miért, te tudod a "kukoricázik" alaptagot más raggal ellátott bővítménnyel használni?
2021. márc. 25. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Plusz a "kivel?" kérdés önmagában még nem determinálja, hogy társhatározó legyen... Pl. Barátjával íratta meg a házi feladatát? Kivel (kinek a révén, ki által?) - eszközhatározó.


A társhatározó TELJES kérdése: "Kivel együtt? Kinek a társaságában?" Ha erre válaszol a bővítmény, akkor társhatározó, ha nem válaszol, akkor nem az.

2021. márc. 25. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :D
2021. márc. 25. 15:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!