Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok segíteni? Kicsit el...

Tudnátok segíteni? Kicsit el vagyok csúszva mindennel. Légy jó mindhalálig 1-2. fejezet?

Figyelt kérdés

Első fejezet


1. Olvasd el az Első fejezet rövid tartalmi előzetesét, és válaszolj a kérdésekre!

a) Utal-e – ha igen, miként – az előzetes a történet idejére és helyére? ___________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

b) Hogyan közli velünk az elbeszélő a kisdiákot körülvevő világról alkotott véleményét?

___________________________________________________________________________


2. a) Milyen tárgyakat rejtett a kisdiák fiókja? Karikázd be a felsoroltak közül a helyes válaszok betűjelét!


A) Petőfi Sándorról szóló könyv, B) Csokonai Vitéz Mihályról szóló könyv,

C) Lapok a Történelmi atlaszból, D) A Történelmi Arcképcsarnok egy füzete,

E) Jegyzetek (Csittvári Krónika) F) festék, G) rajzlapok


b) Írd a megállapítások mellé az a) feladatban bekarikázott tárgyak betűjelét! (Egy-egy betűt több helyre is írhatsz.)

• Harmathy fűszerkereskedő és antikvárius boltjából vette: __

• „Nem az volt, aminek ő gondolta”, de erélyesen ráírta a nevét, hogy „Nyilas Mihály 1892”: __

• Erre már nemcsak a nevét és az évszámot írta rá, hanem a Debrecen szót is: __

• Pergamen kötésű volt, korábbi szállásadóitól, Törökéktől csente el: __

• Az egyik osztálytársától vette öt krajcárért, a fiú a pénzen két almát és egy zsemlét vett: __

• Jókai egyik regényében így hívják a debreceni diákok titkos feljegyzéseit: __

• Öt krajcárért vette Pongrácnál, kiváló portéka volt: __


c) Következtess a fiók tartalmából a fiú érdeklődési körére, személyiségére!

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________


3. Számozással állítsd sorba az Első fejezetben elbeszélt eseményeket!


__ A kisdiák elindult a füvészkertbe, hogy ott tanulja meg a latint.

__ Böszörményi kármin festéket kunyerált Nyilas Misitől.

__ Misi csalódottan vette észre, hogy a könyvben nem versek voltak, hanem „valami

fecsegés” Csokonai életéről.

__ A vacsora nagyon ízlett neki, szerette a köleskását tejben, sok cukorral.

__ Csak a coetusban (a kollégiumi lakószobában) vette észre, hogy a füvészkertben

maradt a kalapja.


4. Fejezd be a mondatokat az olvasottaknak megfelelően!

a) Misi gondolatai azért jártak állandóan Csigainé körül, mert _____________________

_________________________________________________________________________

b) A füvészkertből visszatért Misin azért nevettek a társai, mert ___________________

_________________________________________________________________________


5. Kikre ismersz az idézetekből, kik mondták a következő szavakat? Írd a számokat a megfelelő helyekre! (Egy számot több helyre is írhatsz.)

1. Gimesi 2. Nyilas Misi 3. igazgató 4. Nagy úr 5. Böszörményi


a) „Baráték, ha én eccer pízt kapok hazulrul […], akkor én veszek hat darab festéket. Nem is hatot, tízet. __

b) „a Péterfia utcában lakik, […] nagyon vakmerő, a fejével szokott verekedni”__

c) „nemigen ügyes a labdakapásban, hogy súlyosabb kifejezést ne használjunk”__

d) „úgy tud ordítani, mint az oroszlán, […] vín baka”__

e) „nyolcadgimnazista volt, […] kis törpe”__

f) „Az öccsét már Patakra vitték, s őt is az a veszedelem fenyegette”. __


6. Mist nagyon bántotta, hogy míg ő a konviktusban jó falatokat eszik, addig szülei otthon nélkülöznek. Keress kapcsolatot a fiú gondolatai és a címszalagokat másoló fiú története között!

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________


7. Az első fejezetből olvashatunk idézeteket, amelyekből Misi jelleméről tudunk meg még többet. Írd le, a fiú mely tulajdonságairól árulkodnak a következő részletek!

a) „ez az ágy olyan, mint egy önálló vár, nagyon szerette, hogy nincs a többiek közé bedugva”

Tulajdonság: ___________________________________________________________

b) „Még az úton is eszébe jutott, mikor jött Debrecen felé a vonaton, s kinézett az alföldi sík mezőkre, hogy vajon, istenem, megvan-e még a Csokonai.”

Tulajdonság: ___________________________________________________________

c) „belenyúlt a fiókja hátuljába, s elkezdte szó nélkül kikotorni a festéket”

Tulajdonság: ____________________________________________________________


Második fejezet


1. Húzd alá azt a szót vagy szókapcsolatot, amelyik igazzá teszi az állítást!

a) A regény Második fejezetének eseményei 1892-ben / 1882-ben kezdődtek szeptember /

október közepén egy derűs, napfényes / szomorú és borús pénteki napon.

b) Nyilas Misi a gimnázium második / harmadik osztályába járt, a (az) a / b / c osztályba.

c) Misi megbízatása a hét minden / három napjára szólt Pósalaky úrnál: este öt órától hatig

tartott a felolvasás, a fiú fizetsége óránként 10 krajcár / 3 forint volt.

d) Böszörményi bicskáját Misi nem merte a ládájában hagyni, ezért végül a csatornanyílásba

dobta / a tölgyfa szemétláda mögé rejtette.



2. Karikázd be azoknak a mondatoknak a betűjelét, amelyekről a regény Második fejezetében

olvastál!

a) Misi pakkot kapott otthonról, de a kisfiú alig evett belőle, mert a szobatársai még

a benne lévő cipőkenőcsöt is felfalták.

b) Miután Böszörményi bicskája beleesett Misi ládájába, a fiú elrejtette azt a láda titkos

fiókjába.

c) Nagy úr felajánlotta Nyilasnak, hogy vállalja el helyette a felolvasást egy vak úrnál.

d) Misi a füvészkertben felejtette zöld színű posztókalapját, melyet egyáltalán nem szeretett

az azt díszítő disznósörte és a porcelán körmöcskék miatt.

e) A kisfiú attól is rettegett, hogy a testvérei kárt tesznek a könyvében: elszakítják, vagy netán

bepiszkítják.



3. „Fiam, csomagot ne várj, mert én nem tudok olyan finomságokat küldeni, mint a többi gyereknek a szülei, hát inkább nem küldök, minek lássák azt mások, milyen szegények vagyunk” – olvashatjuk a regény Második fejezetében.


a) Húzd alá a felsoroltak közül, miket tartalmazott Misi pakkja!

hat alma, pogácsa, mákos kalács, vaj, kenőcs, levél, pénz


b) Hogyan vélekedtek a csomagról a szobatársai? Beigazolódott-e a pakk láttán édesanyja mondása?

_________________________________________________________________________



4. A tanári kar tagjai közül többen is feltűnnek a Második fejezetben. Mely szereplőkről szólnak a meghatározások? Írd a nevüket a megfelelő helyre!


Gyéres, Báthori, Valkai


a) Latint tanított. ____________________

b) Ő volt a számtantanár. ____________________

c) A vallástanár volt. ____________________

d) „A kézelője mindig ragyogó fehér volt, s az aranygomb csillogott benne, mindig tarka selyem nyakkendője volt, egészen lazán kötve, de sohasem csokorra. Ez a tanár nagy gigerli volt”. ____________________

e) „oly halálos közönnyel foglalkozott a tananyaggal, mintha kukoricát morzsolt volna szakmányba”. ____________________

f) Ez a tanár „úgy csapkodta a krétát a táblához, hogy pattogott, néha az ötödik padban ülőknek is majd kiverte a szemét a krétadarab”. ____________________

g) Jóságos ember volt, a legemberibb a tanárok között. ____________________



5. A regényből idézünk részleteket. Válaszolj a hozzájuk kapcsolódó kérdésekre!

a) „A másik kettőn nem is száradt rajta semmi, mert mindig egy bűnbak kell a világnak, a legfeltűnőbb valaki, s a kisebbek elsikkadnak, eltűnnek, hogy arra az egyre járjon a rúd, támadás és harag és nevetség”.

• Nevezd meg, ki lett a bűnbak! ___________________________________________

• Írd le a „másik kettő” nevét is! __________________________________________

b) „Mintha kimeszelték volna – szólt a szobafőnök úr –, menjen az orvoshoz.”

• Írd le, mi nyugtalanította valójában Misit! ____________________________

___________________________________________________________________

• Miként „oldotta meg” a fiú nyugtalanságát a nagy tölgyfa szemétláda? _____

___________________________________________________________________

c) „Csak egy dolog a fontos, mindig pont ötkor kell kezdeni, s pont hatkor abbahagyni; az öregúr nagyon pontos ember. Egy hónapban három forint!”

• Ki olvasott fel korábban az öregúrnak, miért adta át Misinek a feladatot?

____________________________________________________________________

• Írd le, mit tudtál még meg a Második fejezetből az öregúrról!

____________________________________________________________________

• Miként fogadta Misi a hírt, hogy ő is kenyérkereső ember lesz?

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________



6. Írd le a betűket a számoknak megfelelően, és értelmes szavakat kapsz. Karikázd be közülük azokat, amelyek a Második fejezethez kapcsolódnak! Válaszd ki az egyiket, és foglald mondatba a történetnek megfelelően!


1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

L CS É K A P D Á B I


6.5.4.4.: __________________ 1.8.7.5.: ____________ 4.5.1.5.6.: ________________

9.10.2.4.5.: __________________


Mondat: ________________________________________________________________

A válaszokat nagyon köszönöm!



2021. ápr. 15. 11:28
1 2
 11/17 krwkco ***** válasza:
100%

Nem tudom miért, de az iskolások azt várják, hogy mások itt oldalakat írjanak tele a házifeladataikkal.

GYEREKEK! GOOGLIZNI KELL! azzal legalább szerzel egy kis hasznos gyakorlati tudást. Larry Page és Sergey Brin már megoldotta ezt Neked. (A google-ból tudom.)

Kopizd be a legjellemzőbb félmondatokat a feladatból:

Első fejezet rövid tartalmi előzetesét, légy jó mindhalálig

És kész. Ott az eházi találat.

2021. ápr. 15. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, 8.900 ft + ÁFA - számlát is tudok adni róla.


Így megfelel?

Délutánra megkapod, ha előre utalod a pénzt. Küldhetem a bankszámlaszámomat? :-)

2021. ápr. 15. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

11: ezt én már nem is merem ajánlani, mert még guglizni se tudnak.... :-D


Épp tegnap volt valami hf. kérdés, ugyanezt javasoltam. Erre az okoska nekiállt pattogni, hogy SEMMIT nem dobott ki neki a google....

Bakker, beírt egy cirkalmas kérdést a böngészőbe - még véletlenül se jutott eszébe, hogy 3-4 kulcsszót kell oda írni.... Mert persze nekem _első_ találatként kijött a keresett információ/oldal.


RÖHEJES!

2021. ápr. 15. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 krwkco ***** válasza:
100%

#12

Én bizakodóan leírtam, hátha megpróbálja a kérdező. Ha gyakorlatot szerez benne, többet ér majd vele az életben, mint a Légy jó mindhalálig első fejezetével. :-)

2021. ápr. 15. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 krwkco ***** válasza:
100%
Vagyis #13.
2021. ápr. 15. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:
0%
Annak a "nagyon kedves" válaszolónak a szövegeire szeretnék ezúton reagálni,aki szerint a kérdező emberileg 0,csak azért,mert segítséget kért valamiben(teljesen mindegy,hogy milyen okból,mivel szerintem ahhoz senkinek semmi köze),tehát én úgy látom,hogy ez a "nagyon kedves" ember nincs tisztában az oldal lényegével,de csakhogy tisztázzuk:ide(tudtommal) BÁRKI feltehet BÁRMILYEN KÉRDÉST és,az emberek akik szeretnének SAJÁT AKARATUKBÓL és,ha IDEJÜK ENGEDI válaszolhatnak rá,ha szeretnének,tehát ebből kifolyólag nem értem azt a felháborodást és hangnemet amit megenged magának(persze ezt én nem mondhatom meg,hogy ki hogy beszél kivel,mivel nem sok közöm van hozzá),illetve saját magát járatja le azzal,hogy az ő szavaival éve "nem akar órákat elbaszni más házijára" ,arra mégis elbasz órákat,hogy kioktassa,ledegradálja és bántó szavakkal felesleges üzeneteket írjon,amiben véleményem szerint ő lépi át a pofátlanság határát már,ha csak azt nézem hogy más szüleihez semmi köze,tehát nem tudom hogy ki vagy,de azt ajánlanám először nézz tükörbe és magadban keresd azt a szemérnyi önkritikát,mert benned sincs több(remélem eljut hozzád és lesz az én kioktatásomra is időd elbaszni órákat az szaros életedből,ha csak ebben leled boldogságod,hogy másokat baszogass ok nélkül).
2023. jan. 2. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Kedves #16, én voltam az, köszönöm, eljutott hozzám az üzeneted.


Sajnos nem sikerült a lényeget felfognod, de nem baj, én ettől nem lettem szegényebb.


Ha szerinted az, hogy leírom pár sorban a véleményemet, nekem órákig tart, akkor vagy nem ismersz engem eléggé (nyilván nem), vagy neked valóban órákig tart egy pár sort leírnod, és magadból indultál ki.


"aki szerint a kérdező emberileg 0,csak azért,mert segítséget kért valamiben"


Nem azzal van baj, hogy segítséget kért, távolról sem. A MÓDJÁVAL és a MÉRTÉKÉVEL vannak hatalmas problémák. Vagy ha én megkérnélek, hogy legyél már kedves, puszta önzetlenségből, építsd fel a házamat, akkor te zokszó nélkül megtennéd, méghozzá ingyen? Pedig én csak segítséget kérnék, nem mást... Vagy inkább elküldenél a halál fa-szára a kérésemmel?


"tehát én úgy látom,hogy ez a "nagyon kedves" ember nincs tisztában az oldal lényegével,"


Nagyon rosszul látod. Én magam is rengetegszer segítek ezen az oldalon, főként matekos feladatokban, de a kérdezők többségében van annyi gerinc, hogy nem 100 feladatot akar másokkal megcsináltatni egyszerre, hanem csak 1-2-t.


Azt a minimum tiszteletet pedig megtehetnéd irányomba, hogy normálisan írod le a mondandódat, mert szó szerint hányinger kerülget, miközben olvasom a helyesírástól hemzsegő, a központozást maximálisan nélkülöző irományodat...

2023. jan. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!