Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a ,,Ha süt a Nap, akkor...

Mi a ,,Ha süt a Nap, akkor strandra megyünk" állítás tagadása?

Figyelt kérdés

A megoldás szerint ez: Strandra megyünk, és nem süt a Nap

Nem értem, mert attól, ha a strandon vagyunk még nem feltétlenül süt a Nap, nem? Szóval nem zárja ki azt, hogy pl. ,,Ha borús az idő, akkor strandra megyünk." Ha az lenne, hogy akkor és csak akkor megyünk a strandra, ha süt a Nap, akkor érteném.



2021. ápr. 19. 16:55
 1/9 anonim ***** válasza:
92%

A matematikai logika nem feltétlenül úgy működik, mint a hétköznapi. A fenti állítást implikációnak hívják. Erről bővebben itt:

[link]

2021. ápr. 19. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Itt a matematikai értelemben az implikáció negációjáról van szó.
2021. ápr. 19. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
De hát épp ez az, hogy az eredeti mondatban kikötötted, hogy akkor mentek strandra, hogyha süt a Nap. Ezek után Juliska azt mondja, hogy ő strandra megy, pedig nem süt a Nap. Egyértelmű, hogy hazudik vagy ha úgy tetszik, akkor hamis mondatot mondott.
2021. ápr. 19. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
47%

De mondok egy másik példát is, így lehet, hogy érthetőbb lesz:


Állítások:


a: Vizsgázni voltam az egyetemen.

b: Imádkozni voltam a templomban.


A következő mondatot kelljen tagadni:


Vizsgázni voltam az egyetemen, ezért nem voltam imádkozni a templomban.


---


Mi is ennek a tagadása?


Először is mit jelent az, hogy tagadás? - Egy olyan mondatot, aminek az igazságtartalma HAMIS. Nem elképzelhető. Ellentmondó.


Ezek után próbáljuk meg letagadni a mondatot:


a) Nem voltam vizsgázni az egyetemen, ezért imádkozni voltam a templomban.


b) Nem voltam vizsgázni az egyetemen, ezért nem voltam imádkozni a templomban.


c) Vizsgázni voltam az egyetemen, ezért imádkozni voltam a templomban.


(Ez az összes lehetőség.)


Melyik lehet a jó tagadás?


a) lehetőség: Hát ez bizony IGAZ, mert ha nem vizsgáztam, akkor elképzelhető, hogy imádkoztam.


b) lehetőség: Ez bármilyen furcsán is hangzik, de IGAZ. :-) Ha nem voltam egyetemen, akkor abból nem feltétlenül következik, hogy imádkoztam. Lehet, hogy otthon voltam és TV-t néztem éppen. A mondat azt állítja, hogy nem vizsgáztam és nem imádkoztam. Tehát ez így igaz, mert én otthon TV-t néztem.


c) lehetőség: Gondoljuk át! A mondat azt állítja, hogy vizsgáztam és imádkoztam egyszerre. Elképzelhető ez? Logikus, hogy egyszerre két helyen voltam? Van ennek a mondatnak igazságtartalma? Nincs.


A c) lesz a jó megoldás.

2021. ápr. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 krwkco ***** válasza:

Mi a ,,Ha süt a Nap, akkor strandra megyünk" állítás tagadása?


"Ha süt a nap, akkor nem megyünk strandra."

Miért? Borus időre nem állítottunk semmit. Ezért azt nem kell tagadni. Ugyanúgy mint ahogy arról sem mondtunk semmit pl. hogy mit fognak csinálni a szomszédok. Arra sem kell tagadást megfogalmazni, csak arra vonatkozólag, amit állítottunk.

"strandra megyünk" tagadása: "nem megyünk strandra" És csak a napsütéses időre nyilatkozunk.

Szóval: "Ha süt a nap, akkor nem megyünk strandra."

2021. ápr. 19. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 krwkco ***** válasza:

Még egyszer átgondoltam. Vegyünk halmazokat, amiknek elemei napok. Napsütéses napok, strandos napok.

"Ha süt a Nap, akkor strandra megyünk" = Minden napsütéses nap, az strandos nap. = Az összes napsütéses nap benne van a strandos napok halmazában.

Ennek ellentéte, hogy van olyan napsütéses nap, amelyik nincs benne a strandos napok halmazában. Vagyis a tagadás: "Van olyan napsütéses nap, amikor nem megyünk a strandra."

És ez nem ugyanaz, mint amit a kérdezőnek megoldásként adtak meg: "Strandra megyünk, és nem süt a Nap". Ez azt jelenti, hogy a strandos napok nagy halmazában vannak borus napok is. Elférnek a napsütéses napok mellett. Nincs ebben tagadás.

2021. ápr. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

1. válaszoló vagyok. Most van időm bővebben írni. Az implikáció igazságtáblázata a következő:

H H -> I (Nem süt a nap, és NEM MEGYÜNK strandra. Igaz, mert arról nem szóltunk, mi van, ha nem süt a nap.)

H I -> I (Nem süt a nap, és MEGYÜNK strandra. Igaz, mert arról nem szóltunk, mi van, ha nem süt a nap.)

I H -> H (Süt a nap, és nem megyünk strandra. Ez hamis, mert ellentmond az állításunknak.)

I I -> I (Süt a nap, és megyünk strandra. Igaz, mert ezt állítottuk.)

.

Ezt az igazságtáblát ell tagadnunk, vagyis minden az ellentétére változik. Így:

H H -> H

H I -> H

I H -> I

I I -> H

Ezt úgy kapjuk, ha logikai ÉS műveletet (konjunkciót) végzünk az első állítás, és a második állítás tagadása között. (Ellenőrizd igazságtáblázattal!) Ennek megfelelője: "Süt a nap, és nem megyünk strandra." Ez eltér az általad említett megoldástól.

2021. ápr. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 krwkco ***** válasza:

#7

"Ez eltér az általad említett megoldástól."


Nem tudom, hogy az utolsó mondatot nekem írtad-e. (6-os vagyok.)

De szerintem a "Van olyan napsütéses nap, amikor nem megyünk a strandra." ugyanaz mint "Süt a nap, és nem megyünk strandra."

Csak az előbbi világosabban megfogalmazza hogy nem minden borus napon kell hanyagolnunk a strandot. Elég, ha egy ilyen nap van és akkor már hamis az eredeti "Ha süt a Nap, akkor strandra megyünk" állítás.

2021. ápr. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szerintem a kérdezőnek megadott állítás tényleg nem a helyes tagadás. Hiszen ha süt a nap, akkor strandra megyünk tagadás az lenne, hogy ha süt a nap, akkor sem feltétlenül megyünk a strandra.


Ha nem süt a nap, arról valóban nincs állítás, tehát akkor bármit csinálhatunk.

2021. ápr. 20. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!