Az apa most kétszer annyi idős mint a fia. Tíz évvel ezelőtt az apa háromszor annyi idős volt, mint akkor a fia. Hány éves lesz öt év múlva az apa és a fiú?


Segítenétek megoldani ezt a feladatot?

A válaszokat előre is köszönöm.



2021. ápr. 20. 10:51
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha a fiú most x éves, akkor az apa 2x. Tíz évvel ezelőtt az apa (2x-10) éves volt, a fia (x-10). Ha a fiúét szorzod 3-mal, pont az apa életkorával lesz egyenlő, tehát van egy egyenleted, egy ismeretlened, kiszámolhatod az x értékét.

A feladatra a válasz pedig a kiszámolt x értékkel számolva: a fiú x+5 éves lesz, az apa pedig (2x+5).


Mivel valószínűleg dolgozathoz kell, ezért írtam így, hogy gondolkozz rajta egy picit, ne csak lemásold az egyenleteket.

2021. ápr. 20. 10:56
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

a=2*f

a-10=(f-10)*3


A 2*f-et beírod a 2. egyenletbe az "a" helyére, s megoldod. Abból megkapod a fiút. Beszorozva 2-vel meg az apát. Majd hozzáadsz mindkettőhöz 5 évet.

2021. ápr. 20. 10:57
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél! Rájöttem, hogy a megoldásom végül 25 és 45 lett! Az ellenőrzésen legalábbis elvileg jól jött ki.
2021. ápr. 20. 11:08
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit szájbarágósabban:


Az apa (a) kétszer annyi idős, mint a fia (f):

a=2*f

(vagy a/2=f, de a törteket nem szeretem...)


Az apa 10 évvel ezelőtt (a-10) háromszor annyi idős, mint a fia 10 évvel ezelőtt (f-10):

a-10=3*(f-10)

(ezt is lehetne törtekkel, de a szorzat egyszerűbb)


2 egyenlet, 2 ismeretlen, megoldjuk:

2*f-10=3*(f-10)

2*f-10=3*f-30

-10=f-30

-10+30=f

20=f

Szóval a fiú most 20 éves.

Az apa most a duplája, szóval 40.


10 évvel ezelőtt 10 és 30 évesek voltak, szóval jól számoltunk. (30=3*10)


5 év múlva meg 25 és 45 évesek lesznek.

2021. ápr. 20. 11:09