Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan tudom megkülönböztetni...

Hogyan tudom megkülönböztetni a mértani sorozatot, és a kamatos kamatot?

Figyelt kérdés

Lehet hogy hülye kérdés, de nem esik le


Persze ha pénznek a százalékos növekedéséről van szó akkor egyértelműen kamatos kamat, de kevésbé egyértelmű példáknál nem esik le.


Láttam már olyat, hogy mértani sorozatnak nézett ki valami, és ezért az ahhoz tartozó képlettel oldottam meg, de aztán a megoldókulcs pedig inkább a kamatos kamatra jellemzővel mutatja.


Most olyanra gondolok, hogy pl. azt kellett kitalálni, hogy a 7. napon mennyi volt valamiből, és én úgy számoltam ki, hogy a1 · q^6 (mert ugye n-1). De a megoldókulcsban meg q^7-el szorzott.


De volt már olyan is, hogy százalékos növekedés volt, de mégis mértani sorozatként kellet leírni, és a a1 · q^n-1 képletet írja a megoldókulcs.


Hogyan tudok rájönni, hogy egy feladatnál éppen melyik kell?



2021. ápr. 21. 21:30
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Konkrét feladatokkal jobban lehet szemléltetni, mit tévesztesz el, mert szerintem egyszerűen a szövegértéseddel lehet szimplán probléma, vagyis jobban mondva csak figyelmetlen vagy. Emiatt gondolom így:

"Most olyanra gondolok, hogy pl. azt kellett kitalálni, hogy a 7. napon mennyi volt valamiből, és én úgy számoltam ki, hogy a1 · q^6 (mert ugye n-1). De a megoldókulcsban meg q^7-el szorzott."

Valószínűleg itt a kezdeti érték a nulladik napra vonatkozott, amiből egy nap múlva x*q, két nap múlva x*q^2, ... stb lesz, tehát a 7. napon x*q^7.

A másik feladatnál szintén ez az elméletem, de tényleg egyszerűbb lenne, ha a konkrét feladatokat le tudnád írni, amelyeknél eltévesztetted.

2021. ápr. 21. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonymousreview60 ***** válasza:

A kamatos kamatozás során a végösszeg n db ciklus után: a0·q^n. A kamatos kamat n-edik ciklusának eredménye a mértani sorozat n-edik tagja.

A mértani sorozat n-edik tagja: an = a1·q^(n-1) = a0·q^n.

Ha értelmesebb választ akarsz, akkor írd be a nehézséget okozó feladatokat!

2021. ápr. 21. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 krwkco ***** válasza:

A kamatos kamat is egy mértani sorozat.

Általában egy mértani sorozat így néz ki:

a, aq, aq^2, aq^3, aq^4, aq^5

A kamatos kamattal évente növekvő pénzmennyiség pedig így:

T, T(1+k), T(1+k)^2, T(1+k)^3, T(1+k)^4, T(1+k)^5

ahol T a tőke, k a törtként kifejezett kamat (pl. 5%=0,05).

Látod a hasonlóságot?

2021. ápr. 21. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!