Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy valószínűség számításos...

Dávid1854 kérdése:

Egy valószínűség számításos feladatban kellene a segítség. A lényeg az, hogy két falu van. Igazság (I) és hazugság (H) falva. I faluban 80% igazat mond a többi hazudik. H faluban 90% hazudik a többi igazat mond. Folytatom a megjegyzésben...?

Figyelt kérdés
Egy ember eltévedt és az egyik faluban van. Megkérdezi az első embert hogy hol van és azt mondják neki, hogy I faluban van. Mi a valószínűsége annak, hogy az ember H faluban van?

2021. ápr. 27. 19:44
1 2
 11/12 dq ***** válasza:

#9: "EGYENLŐ-E annak a valószínűsége, hogy az I faluból kiválasztott ember I-t mondva igazat mond"


Ez mégis mit akar jelenteni? Az I-ből érkező ember I-t mondva igazat mond, mert onnan érkezik. Teljesen megzavar téged (meg #1-et) ez a ki honnan jön, mit mond, mit csinál dolog. Ez csak 2 tulajdonság, nem 3. Azt, hogy hazudik-e, el is lehet felejteni, elég arra koncentrálni hogy mit mond, és honnan jött.


Kicsit reálisabb példa: van 20 anime karakter, 10 fiú (I falu) és 10 lány (H falu). Köztük 8 fiú és 9 lány jobbkezes (I-t mond), 2 fiú és 1 lány balkezes (H-t mond). Ha jobbkezessel (I-t mondóval) találkozok, mennyi az esélye, hogy ő lány (H-ban vagyok)?


Teljesen kombinatorika a feladat, persze Bayez tétellel is lehet, ha sikerül felírni.

(Nem akartam nagyon válaszolni, csak eszembe jutott, hogy a férfiak 20%-kal nagyobb eséllyel balkezesek, és mind a két nemnél 8-12%-körül mozog).

2021. máj. 1. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 krwkco ***** válasza:

#11

A napokban én is mégegyszer átgondoltam. És igazad van. A #2 jó megoldás.

2021. máj. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!