Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerves vegyületek között mik...

Szerves vegyületek között mik azok a C-H savak? Az acetilén például C-H sav? Milyen jellemző reakciója van egy C-H savnak, példával?

Figyelt kérdés
Tudománytalanok, gyűlölködők ne erőlködjetek!

#szerves kémia #acetilén #C-H sav #sóképzés
2021. máj. 3. 19:10
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

C-H savnak azokat a vegyületeket tekintjük, amelyek olyan szénatomot tartalmaznak, melyek erős bázissal viszonylag könnyen deprotonálhatóak (pKa<=25), így belőlük anion, azaz nukleofil képződik, azaz elektrofilekkel szubsztitúciós reakcióba vihetők. Általában egy elektronszívó csoportot nem tartalmazó szénatom C-H kötése nem hasítható még nagyon erős bázisokkal sem, például az etán pKa értéke 50 körüli, míg egy alkén -C=C-H kötésrendszere ~43-as értékkel rendelkezik. Alkinekben azonban ez az érték már 25 körüli, így nyugodtan tekinthető CH-savnak. Legtöbbször azonban valamilyen elektronszívó csoport (karbonil, karboxil, nitril, nitro) jelenléte okoz ilyen alacsony pKa értéket, pl. az acetonnak 20, az etil-acetátnak és acetonitrilnek 25, a nitrometánnak ~11. Több elektronszívó csoport jelenléte egy szénatomon még tovább csökkenti az adott szénatom pKa-értékét, pl. ha a dietil-malonátot összehasonlítjuk az etil-acetáttal, 12 nagyságrend különbséget tapasztalunk (sorrendben: pKa=13 és 25). Az ilyen vegyületek jellemző reakciója a nukleofil szubsztitúció, például a malonészterből keletkező nukleofil karbanion alkilezhető elektrofil alkil-halogenidekkel:


EtOOC-CH2-COOEt --KOtBu--> EtOOC-CH(-)-COOEt --CH3Br--> EtOOC-CH(CH3)-COOEt

2021. máj. 3. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

ezt honnan másúdtad?

acetilénről és a sóképzésről nem esett szó...

2021. máj. 4. 13:13
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem "másúdtam" sehonnan. Szerves kémiából fogok doktorálni, negyedik évfolyamos PhD hallgatóként van annyi szakmai intuícióm hogy önállóan saját kútfőből meg tudjak írni egy ilyet. Főleg mivel 4 éve tanítom is ezeket a reakciókat az egyetemen. Az acetilénekről meg leírtam, hogy "Alkinekben azonban ez az érték már 25 körüli, így nyugodtan tekinthető CH-savnak." Feltételeztem, hogy innen már egyértelmű, hogy ez is sóképzésre képes CH-sav, s ezáltal nukleofil.
2021. máj. 4. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

negyedik évfolyamos PhD hallgatóként

az még kevés lesz fanyúl®-hoz DE:

NEM vagyok az ellenséged, ezt jó tudnod, nagyszerű tudásodat is elismerem, de ez még mindig kevés a helyes válaszhoz.

2021. máj. 4. 13:49
 5/6 anonim ***** válasza:
Akkor ez most valami vizsgakérdés? Megbuktam vagy mi a szösz? Nem nagyon értem annak a logikáját, hogy mi alapján lettem "kevés"-ként elbírálva. Én elfogadom, sőt megköszönöm a konstruktív kritikát, ha meg van indokolva és megállja a helyét. Ezért megköszönném, ha privátban megírnád, mit gondoltál ide helyesnek. Én sem vagyok senki ellensége, meg nem is kötözködni szeretnék, csak elég furcsának találom, hogy önkényes módon professzorkodik valaki a szívvel-lélekkel megírt válaszom fölött. Elnézést, de nem esett jól.
2021. máj. 4. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
D NMR Általában olyan kérdéseket rak ki amikre már valószínűleg tudja választ és így "vizsgáztatja" a válaszolókat. Nem löszőr csinálja ezt. Csak fogadd el Ő ilyen.
2021. máj. 4. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!