Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a kohézió és a...

Mi a különbség a kohézió és a koherencia között?

Figyelt kérdés

Egy házi feladatban egy szöveget kellene megvizsgálnom, e két szempont alapján, azonban nem igazán értem a két fogalmat. A kohézió a nyelvtani elemekre vonatkozna, tehát, hogy pl: hogyan kapcsolódnak össze a mondatok (névmások, kötőszók, stb.), de akkor a koherencia azt mit jelent? Vagy hogy tudom megvizsgálni azt, hogy egy szövegben erős van nem a koherencia. Vannak ilyen szempontjai?

Előre is köszönöm :)



2021. máj. 8. 12:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez elég jól összefoglalja: A szövegösszefüggés a szövegrészek összekapcsolódásából létrejövő összefüggés-hálózat, ill. a szövegmondatok láncszerű összekapcsolódását szervező erő.


· A szövegen belül a mondatok belső összefüggését koherenciának nevezzük. Ha a mondatokat logikusan csoportosítjuk, akkor koherens a szöveg.


· A szövegösszetartó erő a szöveg egyes szintjein:


1.) pragmatikai szinten: KOHERENCIA


- nyelvi jelek, jelentések és a szituáció, valamint a kontextus kapcsolata


2.) szemantikai szinten: KOHÉZIÓ


- jel és jelentés kapcsolata


A szövegkohézió tekintetében meg kell említeni a kohéziós elemeket (a szöveg belsejében lévő elemek sokaságát):

összetartó elemek

grammatikai, nyelvtani elemek (igeegyeztetés számban, személyben)

névmások egyeztetése (alany, állítmány mellett)

ismétlés à előreutalás és visszautalás (pl. ahogy már említettem…) – mutató névmással, időhatározóval, nem szó szerint, csak szinonimával (eljössz holnap hozzánk? Igen, el.)

ellipszis (a mondat végén mondja a szöveget; késleltetés eszköze, felturbóz, de megterheli a memóriánkat) à pl. A kutya, a macska, én és a tesóm is szeretjük a tejet.

a téma-réma (téma: állandó elem, ami a lényeget jellemzi, réma: új elem, ami a közlést gazdagítja) a kohézió körébe tartozik

A koherencia

globális szövegösszetartó erő (képben vagyok-e?)

ismeretterjesztő irodalomnál pl. a cím érdeklődést felkeltő, segíti az értelmezést, szépirodalmi szövegnél többlettartalom inkább, nem kiindulási pont (pl. Fekete István: Tüskevár)

ide tartozik a szöveg tagoltsága (dráma – jelenetek, szünetekkel; regény; fogalmazás – 3 részből áll)

a tétel, tézis a koherencia körébe tartozik

A kohézió egy mikrovilágot képvisel, a koherencia pedig egy nagyobb egység, egy szöveg megszerkesztettségét jelenti.

2021. máj. 8. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2021. máj. 8. 13:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!