Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az 56-os forradalom és szabads...

Az 56-os forradalom és szabadságharc két külön dolog?

Figyelt kérdés

Most az 56-os forradalom és szabadságharcról tanulunk, és ezzel kapcsolatosan adott fel töri tanárom egy házi dolgozatot.

Van 2 esszé feladat:

1.)Írd le az 56-os forradalom menetét!

2.)Írd le az 56-os szabadságharc menetét!

Tudtommal ez a kettő egy és ugyanaz. Most mit csináljak? Vagy valaki el tudná magyarázni, hogy hogyan különülnek el egymástól?



2021. máj. 30. 23:09
 1/10 anonim ***** válasza:
73%
Tudathasadt a tanárikar?
2021. máj. 30. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 chtt ***** válasza:
95%

forradalom: 1956. okt. 23. - a nap eseményeit írod le.

szabadságharc: az utána következő események - egészen nov. 4-ig -, amikor is próbálták a forradalom eredményeit megvédeni

2021. máj. 30. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi!
2021. máj. 31. 00:42
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát, amikor én tanultam (~20 éve), akkor a „forradalom és szabadságharc” kifejezést csak a 48-49-esre használtuk, aztán ragadt át az 56-osra is (kb. mint ahogy már „kellemes ünnepeket” kívánnak egy ünnepnél is). Szerintem a tanárod csak trollkodik. Bár van némi esély arra, amit a 2-es ír.
2021. máj. 31. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 chtt ***** válasza:
100%

Amikor én tanultam, még ellenforradalom volt, aztán lett belőle népfelkelés, majd forradalom, végül forradalom és szabadságharc.

És igen, akkor még csak 1848-1849 volt ~, és ott is: márc. 15. - forradalom (a nap eseményei), majd a bukásig szabadságharc.

S mivel a kettes (szerény személyem:))) valaha nagyon régen, talán egy másik galaxisban történelemtanár volt, igen, van esély rá, hogy jót írt.

2021. máj. 31. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 krwkco ***** válasza:
69%

#5

"S mivel a kettes (szerény személyem:))) valaha nagyon régen, talán egy másik galaxisban történelemtanár volt, igen, van esély rá, hogy jót írt."

Van rá esély, de arra is, hogy tévedsz. A tekintélyelv nem mindig vezet jó következtetéshez.

#2

"forradalom: 1956. okt. 23. - a nap eseményeit írod le.

szabadságharc: az utána következő események - egészen nov. 4-ig -, amikor is próbálták a forradalom eredményeit megvédeni"

Biztos, hogy a jó megoldás az, ha a forradalmat egy napra korlátozod?

Nem inkább arról van szó, hogy a forradalom a belső elnyomás (magyar államhatalom) elleni tömegmozgalom volt?

Míg a szabadságharc - az idegen (szovjet megszálló ) csapatokkal szembeni fegyveres harc?

2021. máj. 31. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 chtt ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy bírtad kihozni a tekintélyelvet abból, hogy valaha tanár voltam. Mint írtam, van esély rá, hogy jót írtam, és ahogy te írtad, van esély arra is, hogy tévedek. Igen. Miért ne tévedhetnék? (Tanárként én azt kérném, amit javasoltam.)


Talán, ha a kérdezőt szépen megkérjük, visszanéz majd ide annyi időre, hogy beírja, a tanárja végül hogy értette a feladatot, és akkor okosabbak leszünk.


(Az már csak egy nagyon szomorú "off" kérdés, hogy most már tényleg valahányszor segíteni próbálok, azt kapom, hogy kioktató, nagyképű, tekintélyelvű... hadd ne soroljam, vagyok - tényleg olyan szemét stílusban írok, hogy lassan minden segítőnek szánt hsz után kiderül, hogy jobb lett volna, ha hallgatok? :(

2021. máj. 31. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 krwkco ***** válasza:
74%

"Nem tudom, hogy bírtad kihozni a tekintélyelvet abból, hogy valaha tanár voltam."

Nem az jelenti a tekintéllyel való érvelést, hogy tanár voltál, hanem az, hogy hivatkozol rá, és ezzel erősíted meg az állításodat.


"beírja, a tanárja végül hogy értette a feladatot"

Ez az elképzelés is a tekintélyt teszi döntnöknek a vitában.


"- a forradalom: a belső elnyomás (magyar államhatalom) elleni tömegmozgalom

- a szabadságharc: az idegen (szovjet megszálló ) csapatokkal szembeni fegyveres harc"

Nem tudjuk a saját gondolkodásunkkal eldönteni, hogy ez igaz-e? Nem arra való az agyunk? Nem tudunk érvelni ellene vagy mellette? Meg kell várni, hogy egy tanár mondja ki, hogy így van?

2021. máj. 31. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 chtt ***** válasza:
100%

Igen, igazad van. Tényleg van egy olyan beteges elképzelésem, hogy tanárként tudok egy-két dolgot (sok mást meg nem).


Gondolom, ha egészségügyi kérdésben egy orvos vagy nővér hozzászól, és beírja, hogy azért meri ezt meg azt mondani, mert orvos/nővér, akkor tekintélyelvű, mert ért a szakmájához/hivatásához.

Ha egy eladó/autószerelő/sofőr/asztalos... bármilyen szakember hozzászól a szakmájába vágó kérdéshez, és odaírja, hogy azért, mert... nyilván tekintélyelvű. Vagy nekik szabad, csak a tanárnak nem?


Mindegy, gyanítom, nincs értelme bármit is írnom, mert ellenem fordítod, s mivel nem vagyok az az érvbajnok, nincs is nehéz dolgod. :)


Részemről még csak annyit, hogy természetesen az agyunk arra való, hogy gondolkodjunk és döntsünk, de a mai Magyarországon a kérdező a tanárától kapott egy feladatot, s tetszik, nem tetszik, az osztályzatot is tőle fogja kapni. Tekintélyelv vagy sem, ma még így működik az oktatás.


Szerintem tök jó, amit írtál - remélhetőleg olvasta a kérdező is, és talán módosított is a megoldásán. Nem hiszem, hogy nagy hülyeséget írtam, de a kiigazítás, pontosítás jól jött, nyilván segített. Azt továbbra sem értem, miért kell ehhez mást földbe döngölni, sértegetni (oké, én vagyok túl érzékeny, vagy akár HP, ha tetszik:)

Köszönöm mindegyik hozzászólásodat, nagyon sokat tanultam belőle... leginkább emberileg.

2021. máj. 31. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 krwkco ***** válasza:
100%

Valóban igazad van, hogy itt az interneten a vélemények súlyozásakor az egyik fontos elem az ember előképzettsége.

Részemről szélsőségig vittem a gondolkodás szerepét és nem vettem figyelembe a dolgok emberi oldalát.

Ezért elnézést kérek.

2021. máj. 31. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!