Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Diffegyenletek felezési idő...

Diffegyenletek felezési idő szöveges feladatok segítség?

Figyelt kérdés

Nem nagyon tudok a szöveges feladatokkal mit kezdeni, nincs hasonló példafeladatunk sajnos. Tudnátok segíteni? 2 feladatban kéne segítség:


1. A legtöbb gyógyszer a következő egyenlet szerint oldódik fel a vérben: y'=cy, ahol y a gyógyszer koncentrációja a vérben. Ha a felezési idő 2 óra, az eredeti dózis hanyadrésze marad meg a vérben 6 óra után?


2. Egy gyógyszert intravénásan adunk be egy betegnek, r mg/h gyorsasággal, és ez a testből a vérben levő gyógyszerek mennyiségével (d) proporcionális gyorsasággal ürül ki. Írd fel és oldd meg a differenciális egyenletet, abból kiindulva, hogy a eredetileg nincs gyógyszer a szervezetben.


Remélem így késő este van valaki, aki meg tudna szánni egy segítséggel, holnap délután vizsgázom :)



2021. jún. 9. 22:03
 1/10 A kérdező kommentje:

Az elsőre lehet megoldás a következő?

ln|y|=cx+C

ln|1/2|=c*2+C

ln|???|=c*6+C

ahol ???-t kérdezö a szöveg?

Vagy teljesen a sötétben kaparászom?

2021. jún. 9. 22:07
 2/10 anonim ***** válasza:
68%

Az első nagyon egyszerű, ha két óra a felezési idő, akkor


- 2 óra múlva az eredeti fele

- 4 óra múlva az eredeti felének a fele, azaz a negyede

- 6 óra múlva az eredeti felének a felének a fele, azaz a nyolcada.

2021. jún. 9. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Az első feladatban ki kell "találni" a függvényt, amiből kiolvasható, hogy milyen gyorsan oldódik fel a gyógyszer. Leírták a diff egyenletet, ami szerint az oldódás a gyógyszer koncentrációjától függ (y) és egy konstans értéktől (c).


Kérdem én. Látsz egy diff. egyenletet. Mit csinálsz vele, hogy eltűnjön? (Elvileg tudnod kell, mert kellett tanulnotok, ha ilyen feladatot adtak fel.) Ha megvan a függvény, akkor utána már csak be kell helyettesíteni és leolvasni, hogy milyen értéket vesz fel a megadott paraméterek esetén.

2021. jún. 9. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A második sem nehéz, de az a kérdés, hogy mennyi matekot tanultál? Inhomogén lineáris diffegyenletek voltak?
2021. jún. 9. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A másodikhoz:


Jelölje f(t), a t időpillanatban vérben levő gyógyszer mennyiségét. f'(t) ennek a változási sebessége.

Na most:


a vérben lévő gyógyszer változási sebessége = (amilyen sebességel jön a gyógyszer) - (amilyen sebességgel távozik).


A feladat szöveg szerint:


f'(x) = r - d*f(t), ahol r konstans sebesség, a d meg valami fix arányossági tényező, [1/h] mértékegységgel.


Tehát ez egy nagyon egyszerűen kezelhető elsőrendű, lineáris, inhomogén diffegyenlet.

2021. jún. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Itt vagy még? Folytassam?
2021. jún. 9. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#2: Igen, így meg tudtam oldani :D


#3: így próbáltam, de lett egy extra ismeretlenem, ami miatt nem tudtam megoldani. Még próbálkozom akkor majd vele.


#4 és #5 (bár lehet, ugyanazok vagytok): ezek a feladatok abban a szekcióban vannak, amik előtt csak a szeparálható diffegyenleteket vettük elméletben, az elsőrendű lineárisakat még nem. De köszönöm a választ, akkor majd megpróbálom újra, amikor azt az anyagot átnéztem.


Köszönöm mindenkinek, mentek a zöldek!

2021. jún. 9. 23:42
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért megadom a megoldást:


f(t)= (r/d) -(r/d)*exp(-dt), ahol r, d a feladat állandói.

2021. jún. 9. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, megy szétválaszthatóval is. Az ötösben felírt diffegyenlet:


df/dt = r - D f


ahol most d a differenciálás művelete, nagy D meg legyen a korábbi kis d (állandó). Tehát akkor:


integral df/(r-Df) = integral dt + c


-(1/D)log (r-Df(t)) = t + c, ahol c konstans


r-Df(t) = exp(-Dt-Dc)


f(t) = r/D - (1/D )exp(-Dt-Dc)


tudjuk, hogy f(0)=0, ezért


0 = f(0)=r/D - (1/D)exp(-Dc), innen pedig rendezve:


log(r)=-Dc

r= exp(-Dc)


f(t) = r/D - r/D exp(-Dt).


Visszatéve az eredeti d-t:


f(t) = r/d - r/d exp(-dt)

2021. jún. 10. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Hálás köszönetem!
2021. jún. 10. 00:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!