Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A legkisebb 28-cal osztható...

A legkisebb 28-cal osztható olyan pozitív egész szám számjegyei között, amelynek tízes számrendszerbeli alakja 28-ra végződik, és számjegyeinek összege 28, megtalálható a(z)... ?

Figyelt kérdés

(A) 1

(B) 3

(C) 5

(D) 7

(E) 9



2021. jún. 29. 19:07
 1/4 anonim ***** válasza:
7
2021. jún. 29. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Egy szám akkor lesz osztható 28-cal, ha 4-gyel és 7-tel is osztható. Ha 28-ra végződik, akkor a 4-gyel való oszthatóság adott. Keressük tehát a legkisebb számot, amire igaz, hogy ....28 alakú, számjegyei összege 28, és osztható 7-tel. Vegyük le a végéről egyelőre a 28-at. Ami marad, az ....00 alakú, és szintén oszthatónak kell lennie 28-cal: mivel 100 osztható 4-gyel, a 7-tel való oszthatóság a szűk keresztmetszet. Vagyis 700 legkisebb olyan többszörösét keressük, ahol a számjegyek összege 18. Ez (ha nem számoltam el magam) a 18900 lesz. A keresett szám tehát a 18928. Az A és az E válasz is helyesnek tűnik, szóval vagy én síklottam át valami felett, vagy a válaszlehetőségekkel van gixer.
2021. jún. 30. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 krwkco ***** válasza:

"Ez (ha nem számoltam el magam) a 18900 lesz."

Ha már így megkapta a kész megoldást a kérdező, én is hozzáteszek valamit.

Bizonyisuk, hogy 189 valóban a legkisebb szám, ami 7-tel osztható és számjegyeinek összege 18. 18 számösszegű egyjegyű szám nincs. Az egyetlen ilyen kétjegyű a 99, nem osztható 7-tel.

A számunk legalább háromjegyű. Akkor lesz a legkisebb, ha a százasok helyén minél kisebb, az egyesek helyén minél nagyobb számjegy áll. A legjobb az 1.9 és a 189 éppen osztható 7-tel.

2021. jún. 30. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Egyébként elfelejtettem írni, hogy a feladatlap elején le volt írva, hogy néhol több válasz is megjelölhető, szóval így minden stimmel.
2021. jún. 30. 09:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!