Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » NAF, KÖF és KIF hálózaton...

NAF, KÖF és KIF hálózaton hogyan valósul meg a meddőszabályozás/meddőkompenzálás?

Figyelt kérdés

Milyen módszerek vannak a különböző feszültségszinteken? Elméleti és gyakorlati kialakítása is érdekel. Köszi.


Illetve van-e olyan, hogy ezek a meddőkompezálásos megoldások egyes esetekben felharmonikus szűrők is egyben?



2021. júl. 19. 23:54
 1/3 anonim válasza:
0%
CEU, SZFE, LMBTQ, BLM ... en csak ezekrol hallottam mostanaban ... azy sem tudom mi az a NAF, KOF, KIF :) - ezek is perverzek? :)
2021. júl. 19. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyfeszültség, Középfeszültség, kisfeszültség. Aki tudja a választ, az érteni fogja.
2021. júl. 19. 23:59
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A meddő, az egy bonyolult kérdés, ennek a tudománynak egy része elveszett. Miként egyszer (de az is volt már 25 éve) egy nagy fejet kérdeztem, hogy most mi is a koncepció, azt mondta válasza első mondataként, hogy minden koncepció csak annyit ér, amennyit végrehajtanak belőle.

Már lusta vagyok végiggondolni, hogy pont miből következik ez, de a lényeg az, hogy ezelőtt 50 évvel induktív volt minden, és így nyomasztóan kellett kompenzálni, mert ugye a (induktív) meddő szállítás is áramot, tehát feszültségesést és veszteséget jelent. Kisfeszültségen eleve minden transzformátorhoz raktak kondenzátortelepet, az ipari fogyasztóknál meg az induktív meddőre büntetőtarifa, a kapacitívre meg árengedmény járt, ők tehát vettek automatikát. Középfeszültségen egyes (vagy mindegyik?) alállomásokban telepítettek kondenzátortelepeket.

A feszültségszintek növekedésével viszont kapacitív (kapacitívabb?) jellegű lett a hálózat (mint írtam, lusta vagyok végiggondolni, de ez valahogy a fázistávolságokkal meg egyéb távvezeték paraméterekkel függ össze), és így már nem kellett kompenzálni. Annyira, hogy a kisfeszültségen megszűnt a nyomás (senkit nem érdekel egy kondenzátortelep, meg a tarifák sem annyira olyanok már), és legtöbb alállomásban a kondenzátortelepek helyét már csak egy viharvert betonplacc mutatja.

Nagyfeszültségen annyi tudott ez mindig lenni csak, hogy üresen járó transzformátorokat bekapcsoltak, ha túl sok volt a kapacitív. Illetve... 70 éve persze voltak szinkronkompenzátorok, de azoknak is már maximum csak az épülete van meg. Természetesen a generátorokon továbbra is lehet a gerjesztés szabályozásával meddőt termelni vagy nyeletni, de mivel erőműben sosem voltam még fél óránál többet, én nem tudom, mennyire sűrűn jön ilyen parancs, van-e valami, amit alapállapotnak lehetne nevezni, stb.

Ez a téma sem tud önálló lenni, amúgy, lásd hossz-szabályozás és keresztszabályozás fogalom a Gesztiben.

Mivel a rendszer célja végül is a fogyasztóhoz eljuttatni a hatásos teljesítményt, ezért mindig van nagy/középfeszültségű transzformátor, azoknak a középfeszültségű oldalán már messze nem nulla a meddő (mondjuk, hogy átlagosan harmada a wattosnak), de ennyi kell is a rendszerbe szemlátomást. Ha ezeknél a transzformátoroknál van meddő, nyilván az oda szállító vezetékeken és a generátorokon is van. Ez a meddő eléggé a wattossal együtt változik, nyilván, és karácsony másnapján, mikor kicsi a wattos igény is, kevés a meddő, a kapacitív jelleg meg feszültségemelkedést jelent, na akkor szokták bekapcsolni az üresen járó transzformátorokat. Ami ugye a magtárpadlás lesöprése még egy utolsó ebédhez. :)

Hát, ez kissé lapáttal összehordott szöveg lett, de kedden reggel ennyi telik.

Ez volt tán az első kérdésed, ami könnyedén elérhető irodalomban nincs tárgyalva. :)

2021. júl. 20. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!