a Co + H2O ⇌ CO2 + H2 reakció egyensúlyi állandója k = 1. a kiindulási gázelegy 2,0 mol co-t és 3,0 mol vízgőzt tartalmaz. számítsd ki, hogy a co hány %-a alakult át, és add meg az egyensúlyi gázelegy térfogatszázalékos összetételét!

#fizikai kémia #Egyensúlyi számítás
2021. júl. 28. 16:59
 1/3 krwkco ***** válasza:

Az, hogy az egyensúlyi állandó K = 1, azt jelenti, hogy minden anyag, aminek megvan a párja, átalakul a végtermékké. Egy molnyi anyagban ugyanannyi molekula van, akármilyen vegyületről legyen szó. Ebből kiderül, hogy mennyi anyag tud átalakulni, és melyikből marad felesleg.

A térfogatarányhoz: "Az Avogadro-törvény szerint a különböző gázok megegyező térfogata azonos körülmények között azonos számú részecskét tartalmaz."

Ha megírod, hogy mire jutottál, válaszolok, hogy szerintem jó-e az eredmény.

2021. júl. 28. 19:40
 2/3 A kérdező kommentje:

Co + H2O ⇌ CO2 + H2


Ki.: 2 mol 3 mol 0 mol 0 mol


Át.: x mol x mol x mol x mol


Egy.:2-x mol 3-x mol 2-x 2-x



K= [CO2] * [H2] / [CO] * [H2O] = (2-x)* (2-x) / (2-x)*(3-x)= 1


Idáig jutottam, nem tudom, hogy jó-e.

2021. júl. 28. 20:50
 3/3 krwkco ***** válasza:

A végtermék mennyisége x mol. (nem 2-x)

K= [CO2] * [H2] / [CO] * [H2O] = (x * x )/ ((2-x)*(3-x))= 1

Másodfokú egyenlet, rendezni kell és megoldani. Még annyival is jobb a helyzet, hogy az x^2 ki fog esni.


(Egyébként abban nem volt igazam, hogy "Az, hogy az egyensúlyi állandó K = 1, azt jelenti, hogy minden anyag, aminek megvan a párja, átalakul a végtermékké. ")

2021. júl. 28. 22:07