Allapitsuk meg??

Figyelt kérdés

Állapítsuk meg, mekkora szögben látszanak a szabályos kilencszög oldalai az egyik csúcsából!


Nah ezt hogy ertelmezzem?

Mi az hogy mekkora szögben látszik?


Pl ha szabályos haromszogrol van szó, akkor az egyik csucsbol a másik két oldal 60 fokban látszik nem? Mivel 60 fokosak a szogei.


2021. júl. 29. 22:28
 1/8 krwkco ***** válasza:

"Állapítsuk meg, mekkora szögben látszanak a szabályos kilencszög oldalai az egyik csúcsából! ... Mi az hogy mekkora szögben látszik?"

Hogyha a csúcstól, ahol a szemed van, húzol 2 egyenest az oldal végeibe, akkor a 2 egyenes mekkora szöget zár be.

2021. júl. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tehát ha a csúcstól ahol a szemem van, onnan húzok két egyenest, és ez a két egyenes mekkora szöget zar be, ez nem egyenlő azzal hogy mekkora az a szög ahol a szemem van?
2021. júl. 29. 22:42
 3/8 anonim ***** válasza:

Én így szoktam magyarázni;


nézz a szakasz egyik végpontjára, utána forgasd el a fejed addig, amíg nem látod meg a szakasz másik végpontját, viszont szigorúan a szakaszt pásztázod végig. A látószög (avagy milyen szögben látszik a szakasz) az a szög lesz, ahány fokos szögben elforgatod a fejed. Ha a fejed nem kell elforgatnod, akkor az 0°.

2021. júl. 29. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Tehát akkor ez szabályos háromszög esetében hogyan van?


Pl. A csucsbol hány fokos szögben látni az oldalakat?

Ez azt jelenti hogy B csucsbol forgatom a fejemet C csúcsig?

De hogy számolom ki hogy mekkora szög?

2021. júl. 29. 22:56
 5/8 A kérdező kommentje:

Ne haragudjatok hogy nem értem. Csak furcsa így elsőre.


Például ha van egy egyenes. Akkor az egyenes közepétől, az egyik vegpontbol ha a másik vegpontba forgatom a fejemet az 180 fokos elforgatas.

Ez azonban magával a szoggel egyezik meg.

2021. júl. 29. 23:09
 6/8 anonim ***** válasza:

Egyenesnél nem tudunk "végpontról" beszélni, a 180° pedig csak akkor lesz az a szög, amire te gondolsz, hogyha rajta állsz az egyenesen. Hogyha ha egyenest egy külső pontból nézed, akkor a "végpontokat" összekötve magaddal egy párhuzamos egyenest kapsz, és azon mérve lesz a szög 180°.


Szabályos háromszög esetén, ha beállsz az egyik csúcsba és a szemközti szöget nézed, akkor 60°-os szöget kapsz, ami pont a szabályos háromszög csúcsnál fekvő belső szöge. Ha viszont a háromszögnek ugyanazt az oldalát a forgásközéppontból nézed, akkor a fenti metódust követve 120°-os szöget kapsz. A két szögszár pedig a két csúcsba a középpontból futó szakasz közrezárt (hegyes)szöge.


A konkrét feladatnál gyakorlatilag az a kérdés, hogy ha behúzod a legrövidebb átlót, akkor kapsz egy háromszöget a kilencszögön belül, és ebben a háromszögben mekkora a kijelölt csúcsnál fekvő hegyesszög. Ha ez megvan, akkor behúzod a következő átlót, ezzel kapsz egy újabb háromszöget, és ebben a háromszögben a kijelölt csúcsnál mekkora belső szög van. És így tovább, amíg nem érsz körbe. Értelemszerűen a kijelölt csúcshoz tartozó két oldal 0°-os szögben látszódik.

2021. júl. 30. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Amire jutottam gondolkodással, és persze a ti segitsegetekkel amit nagyon hálásan köszönök.


Tehát van a szabályos kilencszogunk.

Ha a kilencszog közepét, azaz a körülírt körének kozeppontjat osszekotom pl. Az A és B csúccsal, akkor kapok egy egyenlő szárú háromszöget.


Ugye a kilencszog belső szogei mind 140 fokosak.

Ezért azt tudjuk hogy ha az A és B csúcsot a körülírt kor kozeppontjaval osszekotjuk akkor ezek a szögek feleződnek.

Tehát 2*70 fok az alapon fekvő szögek értéke.

A középponti szög tehát 40 fokos.

És azt tudjuk hogy a kerületi szög értéke a középponti szög felével egyenlő.


Tehát 20 fokban látszanak a szabályos kilencszog oldalai.


Erre a gondolatmenetre jutottam.

Ha valami rossz, és javításra szorul, kérlek javítsatok ki.


Köszönöm.

2021. júl. 30. 01:05
 8/8 anonim ***** válasza:

Igen, ez így tökéletes.

Illetve még annyi hiányzik, amit leírtam, hogy a csúcsokból a csúcsokhoz tartozó két oldal 0°-os szögben látszik, a többi oldal pedig 20°-os szögben.

2021. júl. 30. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!