Tételek értelmezése?

Figyelt kérdés

[link]


Ez a két tétel pontosan, vagyis inkább erthetobben mit jelent?


Ha egy szakasz alfa szögben látszik egy pontból, akkor tulajdonképpen a szakaszhoz tartozó koriven van rajta, aminek átmérője a szakasz?


2021. júl. 30. 16:10
 1/3 anonim ***** válasza:
78%

Nézd ezt:


[link]


(Remélem úgy nyílik meg neked is, ahogy nekem.)


Az AB szakasz látóköríve ebben az esetben a két piros körív. Az ábra tanúsága szerint most egy 46°-os körívünk van.


A tétel szerint akármelyik pontot kijelölöd a piros köríven (az A és B pontokat leszámítva), akkor abból a pontból a szakasz 46°-os szögben fog látszódni. A tétel azt is kimondja, hogy ha nem a piros körív pontjaiból választasz, hanem egy belsőt vagy egy külsőt, akkor abból a pontból az AB szakasz biztos, hogy nem 46°-os szögből fog látszani. Kis meggondolással azt is megmondhatjuk, hogy ha belső pontot választasz, akkor a pontból 46°-nál nagyobb szögben fog látszódni az AB szakasz, külső pontból pedig 46°-nál kisebb szögből.


Speciális látókör a Thalesz-kör, ugyanis annak minden pontjából 90°-os szögben látszódik az átmérő (nyilván a két végpontot leszámítva).

2021. júl. 30. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ide annyi lenne a kérdésem, hogy ha megszerkesztem a 46 fokos szöget, akkor miért a szakasz túlsó oldala részen található koriven lesznek 46 fokos szögek?


Miért nem azon a részen a korivnek ahol a 46 fokos szöget felvettük az elején?

2021. júl. 31. 22:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha megnézed, akkor az ábrán van egy derékszögű háromszög, melynek az O1 pontjában 4+°-os szög keletkezik (kis utánaszámolással hamar kijön). Ha ugyanezt a szerkesztést a B pontból csinálod, akkor az O1 pontban újabb 46°-os szög keletkezik, összességében pedig 96°-os. Ha az O1 középponttal, AO1 sugárral a piros körívet megrajzoljuk, akkor a középponti és kerületi szögek tétele szerint annak minden pontjából a keresett szögben, vagyis 46°-os szögben látszódik az AB szakasz. Természetesen a körívet az AB szakaszra tükrözve szintén megfelelő körívet kapunk.


Én egyébként máshogyan szerkeszteném meg;


-felvesszük az AB szakaszt.

-az AB szakaszra szerkesztünk egy egyenlő szárú háromszöget, melynek szárszöge 46°-os, így az alapon (180°-46°)/2=67°-os szögek fekszenek.

-most már csak annyi a dolgunk, hogy a megszerkesztett háromszög köré kört rajzoljunk, melynek csak a megfelelő részét hagyjuk meg. Csak két oldalfelező merőlegest kell szerkesztenünk, hogy a középpontot megkapjuk.

-a megfelelő körívet pedig még tükröznünk kell az AB szakaszra.

2021. aug. 1. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!